Бугарското собрание го усвои францускиот предлог и формула дека не постои македонски јазик

Од:

Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје.

dobivaj vesti na viber

За предлогот на „Демократска Бугарија“, одобрен од Комисијата за надворешни работи, гласаа: 170 – за, 37 – против, 21 – воздржани.
Предлог-одлуката, поднесена од Христо Иванов и „Демократска Бугарија“, е заснована на предлогот на француското претседателство и се надоврзува на тоа за да бидат максимално заштитени бугарските интереси. Овој документ е многу близок до другата предлог-одлука предложена од ГЕРБ и поддржана од партијата на Бојко Борисов.

Условите под кои Софија може да го поддржи процесот на европска интеграција на Северна Македонија се:

– пречистување на текстот на нацрт-заклучоците на Советот за да се обезбеди вклучување на Бугарите во Уставот на Македонија во одредбите во кои се споменуваат другите народи и на еднаква основа со овие народи;

-подобрување на предложената нацрт-преговарачка рамка и нацрт-заклучоците на Советот со цел појасно да се одрази фактот дека ништо во процесот на пристапување на Македонија во ЕУ не може да се толкува како признавање на Република Бугарија за постоењето на „македонскиот јазик“;

– гарантира дека добрососедството останува хоризонтален критериум во текот на процесот на пристапување на PCM во ЕУ, за чие спроведување ЕК треба да го информира Советот пред секоја Меѓувладина конференција.

Би можело да ве интересира

Николај Милков: Пред да влезе во ЕУ, Македонија треба да се раздели со лажните парадигми во историјата

Орце Костов

Повредени од несреќата со српски автобус во Бугарија ќе бидат префрлени до границата со Србија, возачот на автобусот останува во притвор

Христов: Интерконекторот со Грција ќе стартува од 1 октомври

Возачот на српскиот автобус кој се преврте во Бугарија останува во притвор

Катерина Павлова-Николовска

Меџидиев: Нема опасност по животот на децата повредени во несреќата со српскиот автобус на автопатот „Тракија“

А1он

По несреќата во Бугарија, полицијата го казни сопственикот и корисникот на автобусот