jazik

Видео Македонија

(ВИДЕО ) Бугарскиот пратеник Костадинов од Скопје: Треба да бидеме една држава, ние сме еден народ со ист јазик

Орце Костов
Бугарскиот пратеник Костадин Костадинов на отворањето на Културно информативниот центар на Бугарија во Скопје го повтори радикалниот став дека Македонија е втора бугарска држава, односно
Македонија

Деца од Македонија веќе зеле по 30 евра да учат бугарски, планот е јазикот да влезе во секој македонски дом

Орце Костов
Седум деца од Македонија веќе неколку дена го изучуваат бугарскиот јазик и за тоа добиваат награда од 30 евра месечно. Децата учат бугарски јазик, литература
Видео Македонија СКЕН

Видео: „Срам и арам, ни јазикот бетон, ни историјата – во ЕУ не ќе влеземе ни за 100 години“ – експерти контра владата

Анита Петровска Рајковиќ
Македонско-бугарските преговори и договори не смеат повеќе да бидат тајни. Ова е клучен документ за Македонија и владата не смее да брза да го потпише,
Македонија

Бугарското собрание го усвои францускиот предлог и формула дека не постои македонски јазик

Орце Костов
Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. За предлогот на „Демократска Бугарија“, одобрен од Комисијата за надворешни работи, гласаа:
Култура

Ќе се враќа постапката за стекнување лиценца за лектор

А1он
Владата на вчерашната седница го усвои предлогот за именување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик, со кој се враќа постапката за стекнување
Видео Македонија

(ВИДЕО) Спасовски: Прашањето за јазикот е регулирано со Уставот на Р. Македонија

А1он
Во однос на Програмата на СДСМ, таа е е усвоена уште минатата година, таа се апдејтира, овие мерки коишто ги нудиме, меѓу коишто и меркава
Култура

Матицата на Македонците во Хрватска објави Хрватско-македонски речник

А1он
Матицата на Македонците во Хрватска објави опсежен Хрватско-македонски речник кој содржи над 30.000 зборови, во книжен формат Б-5 и на 1.246 страници. – Во хрватската и
Македонија

Побарано враќање на македонските топоними во Мала Преспа

А1он
Албанската законодавна парламентарна комисија на вчерашната попладневна седница, со гласовите на пратениците од владеjачкото мнозинство го усвои Предлог-законот за враќање на автентичните топоними на населените