malcinstvo

Македонија

Во пресрет на пописот во Албанија: Јотова ќе се сретне со Бугари во Голо Брдо кое е населено само од Македонци

Орце Костов
Потпретседателката на Бугарија , Илијана Јотова, од денеска до 16 септември ќе престојува во посета на Албанија, јави „24 часа“. Посетата на Јотова е во
Македонија

Панди Јани ги повика граѓаните слободно да го дадат својот глас на локалните избори во Албанија

А1он
Кандидатот за градоначалник на единствената македонска општина во Албанија Пустец, Панди Јани обвини дека актуелната локална власт започнала да врши притисок врз општинската администрација и
Македонија

Стерјовски за СОТ7: Македонците во Албанија во последните години се соочуваат со агресивна политика од страна на Бугарија за нивна асимилација

А1он
Лидерот на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), Васил Стeрјовски, гостувајќи во емисијата „Конак“ на телевизија СОТ7 зборуваше за „напорите
Македонија

Комесарот за човекови права на Советот на Европа за положбата на непризнатото македонско малцинство во Бугарија

А1он
Дуња Мијатовиќ е четвртиот комесар за човекови права на Советот на Европа, која се осврнува на правата на лицата кои се самоопределуваат како етнички Македонци
Македонија

МД „Илинден“ го одбележа 10 годишниот јубилеј

А1он
Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана, со посебна свеченост, синоќа го одбележа јубилејот, десет години од формирањето. На свеченоста присуствуваше македонскиот амбасадор Данчо Марковски,
Македонија

МД „Илинден“со остра реакција на изјавата на албанскиот историчар Арбен Лала

А1он
Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана,остро реагираше на изјавата на албанскиот историчар Арбен Лала, кој сопругот на актуелната министерка за образование Линдита Никола, по
Македонија

Состанок на Меѓувладината комисија за Спогодбата за заштита на македонското и хрватското малцинство

А1он
Поддршка за хрватското малцинство во Македонија во областите на образованието и културата, поддршка за актиностите за печатење на весникот „Хрватска ријеч“ како и изучување на
Македонија

Побарано враќање на македонските топоними во Мала Преспа

А1он
Албанската законодавна парламентарна комисија на вчерашната попладневна седница, со гласовите на пратениците од владеjачкото мнозинство го усвои Предлог-законот за враќање на автентичните топоними на населените