dijaspora

Македонија

Мицкоски со дијаспората во Њујорк: Вие сте нашата жива и постојана врска со светот

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Христијан Мицкоски, денеска се сретнал со македонската дијаспора во Њујорк, САД. Тој присуствувал на вечерната богослужба во чест
Македонија

Дијаспората ќе гласа само за претседател, нема доволно пријави за изборите на пратеници

А1он
Вкупно 2954 наши иселеници се пријавиле за гласање во странство на претстојните претседателски и парламентарни избори 2024. Од вкупниот број пријави, според податоците од веб-страната
Македонија

Дијаспората незаинтересирана за гласање во Македонија: Досега пристигнати 209 пријави

Дијаспората е незаинтересирана да гласа на изборите во Македонија, барем според досегашниот број на пријави. До Државната изборна комисија, досега пристигнале 209 пријави, од кои
Македонија

Османи: Има паника кај граѓани во дијаспората дека после 12 февруари ќе ги загубат работните места и дозволите за престој

Орце Костов
За три дена на полноќ истекува техничкиот рок од Преспанскиот рок и од нашите закони по однос на валидноста на исправите и документите кои што
Uncategorized

Успешните од дијаспората да напишат мотивациско писмо зошто сакаат брза лента на аеродромите – Османи повторно дели МКарта

Орце Костов
Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија ги повикува сите заинтересирани истакнати поединци од дијаспората, кои имаат интерес да се пријават за да бидат
Економија

Македонската дијаспора од ЕУ во 2021 година во Македонија испратила 325 милиони евра

А1он
Македонските иселеници кои живеат и работат во ЕУ во 2021 година испратиле во земјава 325 милиони евра, покажуваат податоците на Евростат. Вкупно, од членките на
Македонија

Благој Нацоски ја поздрави мерката на Османи: Ќе ја користам „МКартата“ за брза лента на нашите аеродроми

Орце Костов
Македонскиот тенор Благој Нацоски, кој живее и работи во Италија, е еден од добитниците на „МКарта“, што ја доделува министерот за надворешни работи, Бујар Османи,
Регион

Албанската дијаспора трета во светот, извештајот на ОН покажува масовна депопулација

А1он
Според извештајот на Обединетите нации Албанија ја има третата по големина дијаспора во светот, јави Топ чанел. Според оваа листа, 30,7 отсто од албанското население
Македонија

Македонка од Чикаго: Јас се самопопишав, но многу мои пријатели бојкотираат

Искра Манојлоска
Само 3.059 од македонските иселеници во САД досега се самопопишале на пописот кој е во тек, што е невообичаено мал број со оглед на тоа