dijaspora

Македонија

ВИДЕО: Промовиран Преспа форум за дијалог – проект бренд на нашата држава

А1он
Со средства од ЕУ преку ИПА 3 програмата во Преспа, местото каде беше потпишан Преспанскиот договор, идната година ќе се гради мултимедијален центар во чиј
Македонија

Во среда завршува пријавувањето на дијаспората за изборите

А1он
Во среда на полноќ (11 март) завршува пријавувањето на македонските државјани кои работат и живеат во странство за гласање на парламентарните избори закажани на 12
Македонија

Прифатени 1.430 пријави на гласачи од дијаспората, рокот завршува на 11 март

А1он
Државната изборна комисија (ДИК) досега прифатила 1.430 пријави за гласање на македонски државјани што живеат или се на привремена работа во странство за претстојните предвремени
Македонија

Министерот Адеми му го честиташе пратеничкиот мандат на Васил Стерјовски

А1он
Министерот без ресор задолжен за дијаспора, во Владата на Република Северна Македонија, Едмонд Адеми, упати честитка до Васил Стерјовски, кој деновиве стана пратеник во Парламентот
Регион

Васил Стерјовски избран за пратеник во албанскиот Парламент

А1он
Васил Стерјовски, генерален секретар на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) ќе биде пратеник во албанскиот Парламент. -По известувањето од
Македонија

Македонците во Австралија изразуваат загриженост поради плакатите со провокативна содржина

А1он
Македонската заедница во Нов Јужен Велс во Австралија изрази длабока загриженост по повод плакати со расистичка и провокативна антимакедонска содржина залепени оваа недела низ Југозападен
Македонија

Адеми на одбележување на десетгодишнината од земјотресот во италијанскиот град Акиле

А1он
Министерот задолжен за дијаспора Едмонд Адеми престојува во работна посета на Италија, во рамките на која денеска во Абруцо – Поџио Пиценче учествуваше на одбележувањето
Македонија

Симовски: Нема да има злоупотреби во пописот на дијаспората, ќе се користи комбиниран метод

А1он
Лицата кои живеат во странство ќе се попишуваат на два начина. Прво ќе се овозможи преку посебна апликација на нашата веб страница овие лица сами