SAD izbori

Свет

Во Џорџија отворена истрага за телефонски притисок од Трамп за пресврт во изборниот резултат

А1он
Изборната комисија на американската сојузна држава Џорџија и официјално отвори истрага за телефонскиот разговор во кој поранешниот претседател Доналд Трамп вршел притисок врз службено лице
Свет

Мајкрософт ги замрзнува спонзорствата за политичари кои ги оспоруваа резултатите од изборите во САД

А1он
Компанијата Мајкрософт синоќа соопшти дека до крајот на 2022 година ги замрзнува спонзорствата за законодавците кои на крајот на изборниот процес гласаа против утврдување на
Свет

ВИДЕО: Снимка од моментот кога приврзаниците на Трамп упаѓаат во Конгресот

А1он
Се појави снимка на која се гледа како приврзаниците на Доналд Трамп ја пробиваат полициската блокада и упаѓаат во зградата на американскиот конгрес. Според наводите
Свет

ЖИВО: Полицијата го обезбеди Конгресот, полициски час во Вашингтон

А1он
„Капитол Хил“ е безбеден. Полицијата ги изснесе демонстрантите кои беа во зградата и ја презеде контролата. Полициските сили со помош на Националната гарда ги расчистуваат
Свет

(ВИДЕО) Трамп: Ги украдоа изборите како никогаш досега

А1он
Илјадници привзраници на претседателот на САД, Доналд Трамп се собраа во Вашингтон пред одржувањето на седницата на Конгресот. На собирот наречен „Спас за Америка“ зборуваше
Свет

ВИДЕО: Трамп повика на протест, неговите приврзаници излегоа на улица

А1он
Новиот состав на американскиот Конгрес, што беше конституиран во неделата во Вашингтон, денеска ќе одржи седница на која треба да ги потврди резултатите од претседателските
Свет

Во американската држава Џорџија се одлучува за мнозинството во Сенатот

А1он
Во американската држава Џорџија се одлучува за мнозинството во Сенатот каде рекордни три милиони Американци учествуваа во предвремено гласање. Републиканските сенатори Дејвид Пердју и Кели
Свет

Конгресот в среда ги потврдува резулатите од изборите за претседател на САД

А1он
Хина Новиот состав на Конгресот на САД, конституиран во неделата во Вашингтон во тензична атмосфера околу неизвесноста околу тоа кој ќе има мнозинство во Сенатот
Свет

Повеќе од 100 конгресмени и 12 сенатори во обид да ја оспорат потврдата за победата на Бајден на изборите во САД

А1он
Voice of America Повеќе од сто републикански конгресмени во Претставничкиот дом и 12 сенатори најавија дека ќе се обединат во обид да ја блокираат потврдата
Свет

Вашингтон Пост објави снимка на која Трамп бара местење гласови во Џорџија

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп се обидел да го натера државниот секретар на Џорџија да пронајде гласови во негова корист и со тоа да го промени