tusk

Свет

Туск нема да се кандидира за претседателските избори во Полска

А1он
Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, синоќа објави дека нема да се кандидира на претседателските избори во Полска, поради неговото тешко искуство како премиер на
Македонија

Заев и Туск немаат време за новинарите

Виктор Јованов
Иако беше најавена прес конференција, по средбата премиерот Зоран Заев и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск одржаа само нивни обраќања без да им дадат
Видео Македонија

(ВИДЕО) Туск: Со договорите со Грција и Бугарија станавте шампиони

Виктор Јованов
Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по денешната средба со премиерот Зоран Заев изјави дека Македонија направила се што се очекувало изминатиот период за влез
Видео Македонија

(ВИДЕО) Заев го уверува Туск: Ќе ја докажеме независноста на судството

Виктор Јованов
„Рекет“ е силен тест за судството и успех во правосудните реформи. Со решавање ма овој случај и Законот за Јавно обвинителство ќе ја докажеме независноста
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски – Туск: Граѓаните на Северна Македонија заслужуваат европска иднина

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска имаше средба со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, на која биле разменети мислења за севкупните состојби
Македонија

Туск во Скопје на средби со Заев и Пендаровски

А1он
Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска престојува во посета на Република Северна Македонија. Туск ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот
Свет

Туск: Нема повеќе преговори за договорот, туку само за идните односи меѓу Лондон и ЕУ

А1он
Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека ЕУ стои зад усвоениот договорот за излез на Велика Британија од ЕУ и политичката декларација за иднините