on

Свет

ОН: Газа станува гробница на луѓето заробени меѓу војната, опсадата и сиромаштијата

А1он
Филип Лазарини, кој ја предводи агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА), напиша за Гардијан дека Газа станува гробница на луѓето заробени меѓу војната, опсадата
Свет

ОН: Израелската опсада на Газа и наредбата за евакуација може да претставуваат меѓународно злосторство

А1он
Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации денеска соопшти дека израелската опсада на Газа и наредбата за евакуација може да претставуваат меѓународно злосторство за присилно
Свет

Нови тајни документи: САД го шпионирале шефот на ОН, неговите разговори беа објавени

А1он
Американската влада верува дека генералниот секретар на ОН е премногу подготвен да ги задоволи руските интереси, покажуваат новообјавените тајни документи на Пентагон. Документите покажуваат дека
Свет

Русија денеска го презема претседавањето со Советот за безбедност на ОН

А1он
Денеска Русија го презема претседавањето со Советот за безбедност на Обединетите нации – група земји одговорни за одржување на меѓународниот мир, решавање на спорови и
Свет

ОН: Украинците многу страдаат поради војната и уништувањето предизвикано од Русија

А1он
Заменик-генералниот секретар на Обединетите нации за хуманитарни прашања, Мартин Грифитс, изјави дека Украинците „многу страдаат поради војната и уништувањето предизвикано од Русија“. Во изјавата пред
Свет

Гутереш од говорницата на ЦОП27: Или пакт за солидарност или пакт за колективно самоубиство

А1он
Светот има две опции – пакт за климатска солидарност или пакт за колективно самоубиство, предупреди денеска генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш од говорницата
Свет

ОН: Значителен напредок во преговорите за деблокирање на извозот на руско ѓубриво

А1он
Има значителен напредок во преговорите за деблокирање на извозот на руско ѓубриво, изјави денеска во Женева Ребека Гринспен, висока претставничка на ОН вклучена во преговорите.
Свет

САД бараат состанок на Советот за безбедност на ОН за Северна Кореја

А1он
Официјален Вашингтон побараа од Советот за безбедност на ОН утре да се одржи состанок за Северна Кореја. Барањето за средба следува откако Пјонгјанг истрела повеќе
Свет

Шефот на ОН „длабоко загрижен“ бидејќи Русија го суспендира учеството во договорот за жито

А1он
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази „длабока загриженост“ бидејќи украинскиот поморски извоз на жито е запрен откако Русија го суспендираше своето учество во договорот