on

Свет

Гутереш од говорницата на ЦОП27: Или пакт за солидарност или пакт за колективно самоубиство

А1он
Светот има две опции – пакт за климатска солидарност или пакт за колективно самоубиство, предупреди денеска генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш од говорницата
Свет

ОН: Значителен напредок во преговорите за деблокирање на извозот на руско ѓубриво

А1он
Има значителен напредок во преговорите за деблокирање на извозот на руско ѓубриво, изјави денеска во Женева Ребека Гринспен, висока претставничка на ОН вклучена во преговорите.
Свет

САД бараат состанок на Советот за безбедност на ОН за Северна Кореја

А1он
Официјален Вашингтон побараа од Советот за безбедност на ОН утре да се одржи состанок за Северна Кореја. Барањето за средба следува откако Пјонгјанг истрела повеќе
Свет

Шефот на ОН „длабоко загрижен“ бидејќи Русија го суспендира учеството во договорот за жито

А1он
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази „длабока загриженост“ бидејќи украинскиот поморски извоз на жито е запрен откако Русија го суспендираше своето учество во договорот
Свет

НАТО го поздравува повикот на ОН светот да не ги признава украинските територии како дел од Русија

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска ја поздрави Резолуцијата на Генералното собрание на ОН донесена синоќа со која се осудуваат руските „обиди за нелегална
Свет

Генералното собрание на ОН со огромно мнозинство ја осуди нелегалната руска анексија на четирите украински региони

А1он
Генералното собрание на Обединетите нации ноќеска со големо мнозинство го осуди рускиот „обид за нелегална анексија“ на четири делумно окупирани региони во Украина и ги
Свет

Советот за човекови права на ОН ја отфрли расправата за односот кон Ујгурите во Кина

А1он
Советот за човекови права на Обединетите Нации денеска го отфрли предлогот на Западот за одржување расправа за наводните кршења на човековите права во кинескиот регион