berbok

Македонија

Бербок: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

А1он
Соработката во Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) мора дополнително да се зајакне иако Русија постави огромни пречки на патот на работата на
Свет

(ВИДЕО) Радман се обиде да ја бакне Бербок: Ако некому му пречи, се извинувам

А1он
Министерот за надворешни работи на Хрватска, Гордан Грлиќ Радман ја коментираше денешната непријатна ситуација при поздравувањето со германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во
Македонија

Бербок: Договорената промена на Уставот да не се користи во натпреварот за популарност или да добивка на изборите

А1он
Ако не сакате сите млади да одат во Европа, тогаш Европа треба да ја донесете овде, порача денеска шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок, на
Свет

Бербок во Хаг, на разговори и за тоа како Путин би можело да биде повикан на одговорност за војната во Украина

А1он
Германската министерка за надворешни работи, Аналена Бербок, денеска ќе престојува во работна посета на Хаг каде, меѓу другото, ќе разговара и за начините како рускиот
Свет

Бербок го повика иранскиот амбасадор во Германија да ги осуди новите погубувања

А1он
Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска изјави дека го повикала иранскиот амбасадор во Германија да го осуди последното погубување на демонстрантите во Иран.
Свет

Бербок во посета на Франција во обид за надминување на неодамнешните тензии

А1он
Посетата на германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок на Франција почна со посета на училиште во кое децата се школуваат во рамките на специјалната
Свет

Бербок: Берлин ја следи ситуацијата во Полска по експлозијата во близина на границата со Украина

А1он
Шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок, изрази жалење поради експлозијата во која загинаа две лица во слео во Полска во непосредна близина на границата со
Свет

Литванија ќе биде подготвена да прими германска воена бригада до 2026 година

А1он
Литванија ќе инвестира за да може да биде домаќин на германска воена бригада до 2026 година, изјави литванскиот министер за надворешни работи Габриелус Ландсбергис. „До