obse

Македонија

ОБСЕ/ОДИХР со позитивна оценка за изборниот ден, процедурите за гласање се почитувале во голема мера

А1он
Првиот круг од претседателските избори беше конкурентен и гласачите можеа да направат информиран избор. Денот на изборите севкупно беше оценет позитивно при што во голема
Македонија

Блинкен и Лавров се разминаа во Скопје, САД и Русија спротивставени за иднината на ОБСЕ, за Украина, Балканот

А1он
Ентони Блинкен и Сергеј Лавров во Скопје намерно или ненамерно се разминаа, но се разминаа и ставовите на САД и на Русија за актуелните геополитички
Македонија

Габриел не сакала да биде на иста маса со Лавров и затоа предвреме заминала од Скопје

А1он
Не можам да бидам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Марија
Македонија

Хипи: Луѓето сакаат да бидат на евроатлантската траекторија бидејќи веруваат во слобода и демократија

А1он
Земјите го избираат својот пат. НАТО и ЕУ не се експанзионистички организации. Русија сака да претстави дека желбата на луѓето да се приклучат на НАТО
Македонија

Заврши Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје, постигнат консензус за идниот претседавач, но не и за буџетот

А1он
Малта ќе биде идниот претседавач со Организацијата во 2024 година, одлучија едногласно 57 земји членки на маргините на 30. Министерски состанок на ОБСЕ, што изминатите
Регион

Лавров: Србија нема да ја примат во ЕУ додека не го признае Косово

Орце Костов
За Србија има само барања и задачи кои се поразлични од тоа што го потпишаа со Косово во договорот пред десет години, смета рускиот министер
Македонија

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов
Руската федерација го осудува терористичкиот напад во Израел, но не може да прифати дека тие што се борат против истите терористи ги кршат основните човекови
Македонија

Бербок: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

А1он
Соработката во Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) мора дополнително да се зајакне иако Русија постави огромни пречки на патот на работата на
Македонија

Неколку министри го бојкотираа Лавров: „Вие сте виновни, го убивте ОБСЕ“ , рече рускиот дипломат и го напушти состанокот

Орце Костов
ОБСЕ денеска е во мизерна состојба, перспективите се нејасни, потенцира во својот говор шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. – За нешто повеќе од една
Македонија

О’Брајан: Сериозна критика за секој кој го спречува функционирањето на ОБСЕ

А1он
Потребно е да упатиме сериозна критика за секој кој има намера да го блокира функционирањето на Организацијата за безбедност и соработка во Европа, затоа што