ministri

Македонија

Џафери за разрешувањето на Меџити и Алиу: Законски не може да има два опозициски субјекта во Владата

Орце Костов
Според законот, не може да има два опозициски субјекта во состав на Владата и тоа е основната причина зошто е предложено разрешувањето на министрите за
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Правото не познава „празно место“ за министри како што изјавува Ковачевски

А1он
ВМРО-ДПМНЕ повика да се укине техничката влада, меѓу другото, токму поради ваквите евтини трикови и надмудрувања кои беа очекувани од СДС и Ковачевски, но тој
Македонија

Министерските места на ВМРО-ДПМНЕ да останат празни додека не одлучат да ја поддржат техничката влада, вели Ковачевски

А1он
Местата кои со закон и следуваат на опозицијата во техничката влада да останат празни додека ВМРО-ДПМНЕ не даде глас за владата, бара премиерот Димитар Ковачевски.
Македонија

Ковачевски: Министрите чии роднини работат во М-НАВ си даваат ставови, не можам да им бидам портпарол

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека ставовите за вработувањата во М-НАВ му се принципиелни, но не сакаше да ги коментира фамилијарните врски на вработени во македонската
Македонија

Неколку министри го бојкотираа Лавров: „Вие сте виновни, го убивте ОБСЕ“ , рече рускиот дипломат и го напушти состанокот

Орце Костов
ОБСЕ денеска е во мизерна состојба, перспективите се нејасни, потенцира во својот говор шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. – За нешто повеќе од една
Македонија

Ковачевски: Недоаѓањето на некои министри е порака за неоправданоста на руската агресија

Орце Костов
„Ова е една исклучително значајна конференција која се одржува во Скопје. Ако ОБСЕ пред 30 години и помогна на Македонија, денес Македонија му помогна на
Uncategorized Македонија

Ковачевски: Распределбата на ресори е според принципи, сите министри успешно работат

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски смета дека сите министерски места се клучни во Владата, и нема позначајно и по незаначајно министерство, одговарајќи на прашањето дека партијата ДУИ
Македонија

Ковачевски: Владата бара правно решение како да си ги намали платите

Орце Костов
Владата на вчерашната седница не донела решение како да си ги скратат функционерските плати кои во март со одлука на Уставниот суд пораснаа за 78
Македонија

Европските министри од Скопје: Сменете го Уставот што побрзо, подобар договор со ЕУ нема да добиете

Орце Костов
Македонија припаѓа на македонското семејство и ова е моментумот во кој Македонија мора да направи чекор напред, смета државната секретарка на Франција задолжена за Европа,