tehnicka vlada

Македонија

ЕК: Разумно е да се размислува за избори, не може вечно да има техничка влада

А1он
Дипломатите и високите функционери во Брисел одблиску ја следат ситуацијата со изборите и преговорите помеѓу власта и опозицијата. Тие бараат консензус, но потсетуваат дека техничката
Македонија

(ВИДЕО) Манчевски: Кадрите на ВМРО-ДПМНЕ во преодната влада се кадри на Груевски кои се обидуваат да го обноват режимот

А1он
Потпретседателот на СДСМ и министер за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски изјави дека кадарот што ВМРО-ДПМНЕ неполн месец го има во преодната влада со
Македонија

Чулев бара мислење од ДИК: Со врзаните потписи ни се успорува работата

А1он
Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали вразните потписи се
Македонија

Спасовски: Продолжуваме да ги унапредуваме односите и соработката меѓу С. Македонија и Руската Федерација

А1он
Преодната Влада на Северна Македонија ги има сите овластувања да обезбеди континуитет на политиките и процесите од интерес на земјата и граѓаните, меѓу кои свое
Македонија

Спасовски-Галовеј: Ќе понудиме силни аргументи за позитивна одлука за старт на преговорите со ЕУ

А1он
Паралелно со организирање на изборите, ќе понудиме силни аргументи за позитивна одлука на Европската Унија за старт на преговорите во претстојниот период, истакна премиерот Оливер
Македонија

Средба Спасовски-Брнс: Силна поддршка за посветеноста на Владата на реформите, стабилноста и интеграциите во ЕУ и НАТО

А1он
Силна поддршка за посветеноста на премиерот Оливер Спасовски и на Владата на реформските процеси во земјава, на стабилноста и безбедноста, но и на интеграциите во
Македонија

Спасовски бара функционални институции, елеминирање на говорот на омраза и чисти избори

Кристијан Ландов
Функционални институции, непречна работа, елеминирање на говорот на омраза и професинална соработка меѓу засегнатите страни кои треба да ги организираат претстојните избори, очекува техничкиот премиер
Македонија

Чулев: Возилата кои ги има обезбедувањето на Спасовски, се користени во МВР пред тој да биде назначен за премиер

Кристијан Ландов
Техничкиот министер Наќе Чулев за телеграмата со која барал да се вратат 35 возила за А1он“ вели дека од 2000 возила во МВР, неговиот кабинет
Македонија

Чулев бара обезбедувањето од Спасовски и Петровска до вечерва да ги вратат возилата

Кристијан Ландов
Наќе Чулев преку телеграма ги известил службите на МВР да бидат одземени возила кои се дадени на користење на обезбедувањето на премиерот Оливер Спасовски и
Македонија

Во првите денови на техничката Влада обвинувања за опструкции и партиско делување

А1он
Обвинувања за опструкции, непознавање на законите и за делување во функција на матичните партии, ги одбележуваат првите денови од работењето на ресорите каде има кадровски