afrim gashi

Македонија

Гаши: Ако не биде изгласан нашиот кандидат за член на ДИК, ќе го бојкотираме Собранието

А1он
Претседателот и пратеник на Алтернатива, Африм Гаши денеска на прес-конференција истакна дека ќе го бојкотираат работењето на Собранието доколку до 31 декември не биде изгласан
Македонија

Османи го злоупотребува ОБСЕ за да влијае на набљудувањето на изборите обвинува албанската опозиција

Орце Костов
Албанските опозициски лидери Изет Меџити, Билал Касами и Африм Гаши обвинија дека министерот за надворешни работи Бујар Османи како претседавач на ОБСЕ ја злоупотребил функцијата
Македонија

Гаши: Без борбата корупцијата и укинувањето на 20-те отсто за албанскиот јазик предлогот не е европски

А1он
Претседател на Алтернатива Африм Гаши на денешната седница на Комисијата за уставни прашања изјави дека начинот на кој е изготвен предлогот за уставни измени и
Македонија

Гаши: Алтернатива излегува од владината коалиција и ќе делува како опозиција

А1он
Алтернатива излегува од владината каолиција и ќе делува како опозиција, најави претседателот на партијата Африм Гаши по завршувањето на состанокот на Централно собрание во партиското
Македонија

Африм Гаши ќе оди кај Рама да ја решава политичката корупција во Македонија

Орце Костов
Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, чија партија е дел од владејачкото мнозинство, на средбата со албанскиот премиер Еди Рама оди со сопствена агенда која е
Македонија

Се очекува до крајот на неделата да се обезбеди усогласување за влегување на Алтернатива во Владата

А1он
Од Владата велат дека на средбата меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши е констатиран евидентен напредок во усогласувањето на ставовите околу
Македонија

(ВИДЕО) Гаши по четиричасовната средба со Заев: Имаме напредок

Кристијан Ландов
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на пратеници. Тие не сакаа да
Македонија

Алтернатива начелно влегува во Влада, се договараат кадровски решенија

А1он
По средбата на премиерот Зоран Заев со Африм Гаши, владината служба за односи со јавност преку соопштение информираше дека била постигната начелна согласност за програмскиот
Македонија

ВИДЕО: Заев и Гаши разговараат за влез на Алтернатива во Владата

А1он
Во Клубот на пратениците во Скопје веќе два часа трае средбата на премиерот Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши за вклучување на партијата