lokalni izbori

Македонија

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик

Кристијан Ландов
Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик, со кои се бараат потписи од два отсто од избирачите во
Македонија

Коалицијата со ДУИ не значи дека ќе ги запоставиме помалите партнери, вели Заев

А1он
Коалицијата со ДУИ за локалните избори е многу флексибилна и е стопроцентно заокружена за целата наша земја, со цел да води грижа и внимание и
Македонија

Заев и Ахмети на „одличен состанок“ договорија заеднички настап на СДСМ и ДУИ на локалните избори

А1он
„Имав одличен состанок со коалицискиот партнер и претседател на ДУИ, Али Ахмети. Се договоривме дека СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на претстојните локални избори“,
Македонија

ДИК одбра компанија што ќе го набави системот за биометриска идентификација на гласачите

А1он
Државната изборна комисија (ДИК) денеска изврши избор на компанијата што треба да го набави интегрираниот систем за биометриска индентификација на гласачите. Според најавите, повеќе информации
Македонија

Заев објави дел од кандидатите на СДСМ за градоначалници – Шилегов повторно кандидат во Скопје

А1он
Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз и премиер, Зоран Заев, вечерва по завршувањето на седницата на извршниот одбор на СДСМ, ги соопшти имињата на триесет кандидати за
Македонија

СДСМ ќе ги објави првите дваесетмина кандидати за градоначалници на 13 јули

А1он
Првите имиња на кандидати за градоначалници од редовите на СДСМ ќе бидат познати на 13 јули, брифираше денеска генералниот секретар на владејачката партија, Љупчо Николовски.
Македонија

Генсекот на владејачкиот СДСМ, вицепремиерот за борба против корупција, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, ќе го води партискиот штаб за локалните избори

А1он
На денешната седница на Централниот одбор на Социјадемократскиот сојуз Љупчо Николовски е избран за Шеф на Централниот изборен штаб за претстојните локални избори, објави владејачката
Регион

Тесни битки за избор на градоначалници во најголемите хрватски градови

А1он
Градоначалниците на најголемите хрватски градови ќе бидат избрани во вториот круг од изборите за две недели, откако никој од кандидатите вчера не успеа да освои
Македонија

Заев: Коалиции за локалните избори ќе дефинираме во септември

А1он
За евентуално коалицирање за локалните избори во втората половина на октомври, СДСМ ќе соопшти во септември, по одржувањето на пописот, но претседателот на партијата Зоран