lokalni izbori

Регион

Во Албанија изборен молк пред делумните локални избори

А1он
Во Албанија вечерва на полноќ настапува изборниот молк за неделните делумни избори за градоначалници во шест општини. Како што информираше претседателот на Централната изборна комисија,
Македонија

Илиевски: Итна и целосна гасификација на сите домаќинства и индустриски капацитети во Куманово

А1он
Кандидатот за градоначалник Оливер Илиевски денеска одржа прес конференција во индустриската зона Новини, Речица. Тој, на прес конференцијата истакна дека Владата предводена од СДСМ инвестираше
Македонија

(ВИДЕО) Шилегов: Скопје станува европска метропола каде луѓето се важни

А1он
Актуелниот и кандидат за иден градоначалник Шилегов со видеопорака се обрати на граѓаните на Скопје, масовно да излезат на гласање во недела, на 17 октомври.
Македонија

Шилегов: Реконструиравме 40 градски улици и изградивме четири нови булевари во Скопје

А1он
Градоначалникот на Град Скопје денес беше во посета на Скопските општини Сарај, Ѓорче Петров и Центар каде што оствари повеќе средби со граѓаните. На своите
Македонија

Арсовска од Ѓорче: Спортски комплекс, уредување на Лепенец, енергетска транзиција, расчистување со депониите за 82 дена

А1он
Данела Арсовска, независната кандидатка за градоначалник за Град Скопје, вечерва на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во Ѓорче Петров, ги посочи проектите кои ќе бидат
Македонија

Шилегов: Од Кисела Вода до Карпош преку тунелот кај Лимак без сообраќаен метеж

А1он
– Вложивме многу љубов во секое маало, во секое катче од нашиот град. Додека ВМРО-ДПМНЕ преку Скопје 2014 вложи над 700.000 евра во стиропор, камен
Македонија

(ВИДЕО) Дебата: Шилегов вети дека ќе ја реализира програмата, а Петровска враќање на моќта од урбанистичката мафија кај граѓаните

Кристијан Ландов
Петре Шилегов, актуелен градоначалник и кандидат од СДСМ, смета дека град Скопје немал развој во изминатите 27 години сѐ до неговото доаѓање. Тој вели дека
Македонија

(ВИДЕО) Шилегов: Преку мостот на АСНОМ за 70% се крати времето за патување од Ново Лисиче до Мавровка

А1он
Мостот на бул. АСНОМ по реализацијата на завршните градежни работи за помалку од 30-тина дена ќе биде ставен на располагање на скопјани, а особено жителите
Македонија

ДИК одби два приговори за предвремено почната изборна кампања

А1он
Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) едногласно го усвоија Предлог-правилник за критериумите за определување надомест на членовите на изборните органи и изборната администрација за спроведување