lokalni izbori

Македонија

Арсовска: Занаетчиските бизниси имаат економска вредност за градот и затоа треба да се поддржуваат

А1он
Потребно е да се инвестира во развивање на занаетчиството, зашто што има значајна економска вредност е заклучокот од денешниот состанок на независната кандидатка за градоначалник
Македонија

ВМРО ДПМНЕ: Запрепастени сме од мрзеливоста и неспособноста на Шилегов цели 4 години, а затоа сега тој е изненаден од добрите проекти на Даниела

А1он
Од ВМРО ДПМНЕ преку соопштение реагираат на реакцијата на градоначалникот Петре Шилегов, на предизборното ветување на Даниела Арсовска. „Запрепастени сме од мрзеливоста и неспособноста на
Македонија

(ВИДЕО) Шилегов: Запрепастен сум од евтините ветувања и популизмот за целосно бесплатен јавен транспорт

А1он
Ако градот земе буџетски да го финансира целокупниот јавен превоз, тогаш со што ќе се финансираат останатите активности на градот? Одговарајќи на новинарско прашање што
Македонија

Груби-Мејер: Изборите ќе се одржат во демократски и европски дух

А1он
Пописот, претстојните локални избори и отворените прашања со Бугарија беа главни теми на денешната средба на првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи
Македонија

ДИК го усвои Предлог-упатството за начинот на утврдување на идентитетот на гласачот

А1он
Државната изборна комисија денеска ја одржа 26. седница на која едногласно беше усвоено Предлог-упатството за начинот на утврдување на идентитетот на гласачот, кое произлегло од
Македонија

ДИК го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори 2021

А1он
Државната изборна комисија денеска на седница со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за избори за градоначалници и членови на советите на
Македонија

Отфрлени две листи за градоначалници и шест за советници

А1он
Потврдени се 303 листи за градоначалници и 567 за советници, информираат од Државната изборна комисија (ДИК). Има отфрлени две листи за градоначалници, односно во Охрид
Македонија

Заев и Маричиќ на средба со ОБСЕ-ОДИХР: Со прифатените амандмани на Изборниот законик обезбедивме дополнителни гаранции за локални избори по највисоки стандарди

А1он
Премиерот Зоран Заев и министерот за правда Бојан Маричиќ примија делегација на мисијата за следење на локалните избори на канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции
Македонија

Подносителите на листи најдоцна до 23 септември ќе потпишат Кодекс за фер и демократски избори

А1он
Овластените претставници на сите политички партии, односно подносителите на листи за локалните избори најдоцна до 23 септември на централно ниво ќе потпишат Кодекс за фер