rosoman

Македонија

Росоманец пријавил во полиција дека бил физички нападнат од сопругата

А1он
Росоманец на возраст од 31 година денеска пријавил во полицијата во Кавадарци дека бил физички нападнат од сопругата. Според пријавата, нападот се случил вчера околу
Економија

Овоштарите од Росоманско ќе добијат обесштетување поради мрзнењето на овошките

А1он
Овоштарите од Росоманско ќе добијат обесштетување поради мрзнењето на овошките, информираше попладнево Стојан Николов, градоначалник на Росоман. – Во првата половина на месец април оваа
Македонија

Жителите на Сирково побараа помош од градоначалникот на Росоман за да добијат приклучок кон патот Градско-Прилеп

А1он
Градоначалникот на Росоман да реагира кај надлежните државни институции во врска со проблемот на жителите на село Сирково, кои бараат приклучок кон новиот брз пат
Македонија

Педофил во повеќе наврати напаѓал две деца во Росоман, злоставувањето го снимал со телефон

А1он
Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Полов напад врз дете кое не наполнило 14 години според член
Македонија

Советниците од Росоман не сакаат регионална депонија во нивната општина

А1он
Со мнозинство гласови, Советот на Општина Росоман уште пред некое време се има изјаснето дека не сака регионална депонија за комунален отпад на својата територија.
Македонија

Заев од Росоман: Поголема поддршка за домашните компании, 600 милиони евра за економијата до 2024 година

А1он
Претседателот на СДСМ и носител на кандидатска листа на пратеници во ИЕ4, Зоран Заев денеска во Росоман се сретна со претставници на бизнис секторот и
Македонија

Во Росоман откажана манифестацијата Праскобер 2020

А1он
Традиционалната тридневна манифестација „Духовден фест-Праскобер 2020”, годинава нема да се одржи поради коронавирусот. Ваква одлука донесе Советот на Општина Росоман. Манифестацијата требаше да се одржи
Македонија

Нормализиран сообраќајот на патот Прилеп-Росоман

А1он
Од 23 часот синоќа е нормализиран сообраќајот на патниот правец Прилеп – Росоман, информира утринава Авто мото сојузот на Македонија. Сообраќајот на патниот правец беше
Македонија

Пендаровски во Росоман: Да продолжиме заедно по патот напред, нашите земјоделски производи да бидат конкурентни на огромниот пазар на ЕУ

А1он
Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски попладневно е на средби со граѓаните на Росоман. Пендаровски рече дека неговата визија како претседател на сите граѓани е