semejno nasilstvo

Македонија

Истражување: 73 проценти од децата од 1 до 14 години биле подложени на насилен метод на дисциплинирање

А1он
Вкупно 73 проценти од децата на возраст од 1 до 14 години биле подложени на некој насилен метод на дисциплинирање, наспроти само 22 проценти кои
Македонија

Поднесено обвинение за гостиварец кој при семејно насилство телесно ја повредил сопругата

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело „телесна повреда“, соопшти Јавното обвинителство. Обвинетиот 32-годишен жител на
Македонија

Шахпаска – Пејчиновиќ Буриќ: Преку системски политики против дискриминацијата и насилството врз жените

А1он
Во рамките на Меѓународната конференција за жените Ромки што се одржа во Советот на Европа во Стразбур, министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска
Македонија

Обвинение за гостиварец кој ја истепал поранешната вереница

А1он
Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 28-годишен жител на Форино, кој се товари дека сторил кривично дело – Тешка телесна повреда од член
Македонија

Поднесено обвинение за гостиварец кој вршел семејно насилство врз сопругата и ќерката​

А1он
Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинени против 43 – годишен гостиварец за семејно насилство. „Обвинетиот на 15 октомври, при вршење семејно насилство во домот во
Македонија

Гостиварец со нож ги нападнал сопругата и ќерката, се заканувал дека ќе ги обеси

А1он
Основното јавно обвинителство – Гостивар поведе постапка против 43-годишен гостиварец, за кој постои основано сомнение дека ги сторил кривичните дела „телесна повреда“ од член 130
Македонија

Семејно насилство во Карпош: Татко ја истепал ќерката, случајот го пријавила мајката

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека човек ја истепал својата малолетна ќерка во семејниот дом во Карпош. „На 29.09.2021 во 00.00 часот во СВР
Македонија

Тетовчанец ја истепал мајка му, а потоа сакал да ги тепа и полицајците кои го апселе

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека вчера привеле тетовчанец кој агресивно се однесувал кон полицајците кои дошле по пријава дека ја нападнал неговата мајка.
Македонија

Околу педесетина жени и деца добиле поддршка од Центарот за згрижување на жртви од семејно насилство во Струмица

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска го посети и Центарот за згрижување на жртви од семејно насилство во Струмица. Овој Центар е
Македонија

Преку итни постапки до почесто пријавување на случаите на семејно насилство

А1он
Брзото и итно водење на постапките за делата на семејно насилство делуваат охрабрувачки за жртвите и тие полесно одлучуваат да го пријавуваат малтретирањето во домот.