pritvor

Македонија

Таткото на Вања бара да биде пуштен од притвор – Фетаи е против, Апелација одлучува

Таткото на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска, Александар Ѓорчевски, се наоѓа во притвор во затворот во Шутка од денот на неговото апсење. Осомничен е дека
Македонија

Притвор за петмина, 10 во бегство од мафијата во Грчец – убивале, продавале дрога, имале соработници во судови и институции

Судии на претходна постапка од Кривичниот суд, постапувајќи по предлог на Јавното обвинителство им одредија 30 дена притвор на петмина од осомничените од полициската акција
Македонија

Таткото на Вања останува во притвор: Кривичен го одби барањето на адвокатот Туфегџиќ за куќен притвор

Александар Тодески
Кривичниот суд го одби барањето на адвокатот Владимир Туфегџиќ, бранител на Александар Ѓорчевски, таткото на Вања Ѓорчевска, притворот да му биде заменет со куќен притвор.
Македонија

Мерката домашен притвор кај еден од „тепачите“ во М-Нав сменета во затворски

А1он
Откако на сите учесници од инцидентот во М-НАВ им беше определен домашен притвор стигна известување дека кај еден од учесниците таа мерка се заменува со
Македонија

Триесетдневен притвор за таткото кој до смрт си ја претепа ќерката

Триесетгодишниот Ф.Д., кој ја претепа двегодишната ќерка која почина на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје доби триесетдневен притвор, информира СВР Охрид. Од полицијата информираат
Македонија

Судовите се независни во постапувањето, велат од Судскиот совет откако тепачите во М-НАВ не добија притвор

Александар Тодески
Судиите се независни во постапувањето и одлучувањето, велат од Судскиот совет за случајот М-НАВ. „Во врска со последните реакции на јавноста за случајот М-НАВ Судскиот
Македонија

30 дена притвор за двајца разбојници кои ограбија обложувалница

А1он
Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против двајца велешани за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело разбојништво.
Македонија

16-годишно дете претепало човек за да го ограби – во притвор е, обвинителство поднесе пријава

А1он
Основното јавно обвинителство Битола поднесе Барање за поведување подготвителна постапка против 16-годишно дете во судир со законот за кое постои сомнение дека сторило кривично дело
Македонија

Спасовски: Ќе има кривична пријава за возачот на Палевски, адвокатот е задржан во полициска станица

Александар Тодески
Ќе следува кривична пријава за возачот на Љупчо Палевски – Палчо, првоосомничен за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и 74 годишниот велешанец,
Македонија

Стојков, адвокатот што го возеше Палевски во Србија притворен, обвинителството утре ќе одлучува дали ќе бара притвор

Адвокатот кој го однесе Љупчо Палевски – Палчо во Србија, првоосомничен за убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче Жежовски од Велес