pritvor

Свет

ОН: Австралија мора да ја укине мерката задолжителен притворот за имигрантите, особено притворањето деца

А1он
Комитетот против тортура на Обединетите нации ја повика Австралија да ја укине мерката за задолжителен притвор за сите илегални мигранти, особено практиката притворање малолетни лица
Македонија

Притвор за маж од Кичево кој поттикнал познаник да запали викендица

А1он
На 4.9.2022 полициски службеници од ОВР Кичево и Оддел за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал преземаа мерки за дорасветлување на кривично дело
Македонија

Притвор за дилер на кокаин од струмичко

А1он
Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице од селото Доброшинци, поради основано сомнение дека сторил кривично
Македонија

Расчистено разбојништво во Куманово, кривична пријава и притвор за три лица

А1он
На 22.07.2022 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за општ и насилен криминал во координација и соработка со СВР-ОКП Куманово, СВР Скопје, ЕВР
Македонија

Приведено лице барано со потерница, осудено на речиси шест години казна затвор

А1он
Приведено е лице кое било барано со централна потерница, осудено на 70 месеци казна затвор, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Денеска (28.06.2022) во 12.45