kratovo

Македонија

Хелсиншки комитет: Бараме одговорност за крајната небрежност на институциите во кратовскиот случај

А1он
По објавеното сведоштво за непостапување на институциите при спасување човечки живот на непристапен терен, Хелсиншкиот комитет за човекови права се обратил до општината Кратово и
Македонија

Пендаровски: Армијата не добила барање за помош за спасувачката акција во Кратовско

А1он
Армијата не добила барање за помош во спасувачката акција на завеаниот овчар во кратовските планински предели. Доколку такво барање дошло до неа, преку ноќ би
Македонија

Четири прекршувања на полициски час во Крива Паланка и Кратово

А1он
Три лица од општините Крива Паланка и Кратово во изминатата седмица биле лишени од слобода поради прекршување на полицискиот час, информира портпаролот на Секторот за
Македонија

Казни од по 1.000 евра за тројца кумановци и четворица кратовци кои го прекршиле полицискиот час

А1он
Основното јавно обвинителство Куманово поднесе предлози за издавање парични казнени против седум лица за прекршување на полицискиот час. – Тројца од нив се движеле пеш
Македонија

Општина Кратово ќе ангажира лица за поддршка на стари и изнемоштени граѓани

А1он
Локалната самоуправа на Општина Кратово ќе ангажира осум лица за поддршка на стари и изнемоштени лица, лица со попреченост и други ранливи категории нејзини граѓани
Култура

Богата културна програма по повод патронот на Кратово св.Ѓорги Кратовски

А1он
Локалната самоуправа на Кратово во соработка со институциите од областа на културата од општината организираат богата културно-забавна програма по повод патрон-празникот на градот, свети Ѓорги
Македонија

Директор на основно училиште склучувал договори во четири очи, го оштетил Буџетот за 1,2 милиони денари

А1он
Директор на основно училиште во Кратово, без да објавува јавни огласи, склучувал договори во четири очи за набавка на разни стоки и производи, како и
Македонија

Кривична пријава за поранешниот градоначалник на општина Кратово

А1он
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кратово поднесе кривична пријава против шест лица вработени во кратовската локална самоуправа за сторено кривично дело “злоупотреба на службена положба
Македонија

Заев на трибина од Кратово: Убеден сум дека цела Македонија ќе донесе историска одлука

А1он
Убеден сум дека цела Македонија ќе донесе историска одлука. Ова е шанса што не се пропушта. Нашиот народ знае колку е историски важно оваа шанса
Македонија

Јавен повик во Кратово за доставување иницијативи за изработка на урбанистички планови

А1он
Локалната самоуправа на општина Кратово објави Јавен повик за доставување иницијативи за изготвување урбанистички планови на подрачјето на општината за 2018 година.Повикот е отворен заклучно