krivicen sud

Македонија

Судски совет утре ќе одлучува да за враќање на Шабани во Кривичен суд до завршување на „Талир“ и „Титаник“

А1он
Судскиот Совет утре на итна седница ќе расправа за времено упатување во Основен кривичен суд Скопје на судијата Осман Шабани, кој неодамна беше избран за
Македонија

Таткото на Вања останува во притвор: Кривичен го одби барањето на адвокатот Туфегџиќ за куќен притвор

Александар Тодески
Кривичниот суд го одби барањето на адвокатот Владимир Туфегџиќ, бранител на Александар Ѓорчевски, таткото на Вања Ѓорчевска, притворот да му биде заменет со куќен притвор.
Македонија

Судијката Ристеска се враќа во Кривичен суд до објавување на пресудата за Ласкарци

Александар Тодески
Судскиот совет едногласно ја врати судијката Александра Ристеска во Кривичен суд до објавување на пресудата на предметот Ласкарци, бидејќи таа е член на советот во
Македонија

Судски совет ќе ја враќа судијката Ристеска во Кривичен суд за да го спаси предметот Ласкарци

Александар Тодески
Судскиот совет свика итна седница за да се спаси предметот Ласкарци, бидејќи пресудата треба да се објави на 25 јануари, а судијката Александра Ристеска, која
Македонија

Кривичниот суд одреди триесет дена домашен притвор за уште едно лице за упадот во М-НАВ

А1он
Кривичниот суд Скопје определи триесетдневен домашен притвор за лицето осомничено за кривично дело – Загрозување на безбедноста на воздушниот сообраќај кое повеќе дена беше недостапно
Македонија

Миланов: Настанот во М-НАВ се случил зад грбот на Незири, без негово учество

Упадот во М-НАВ е започнат со дезинформација дека тепачката била во контролната кула на македонската навигација, вели адвокатот Еленко Миланов, кој го застапува Беким Незири.
Македонија

Судовите се независни во постапувањето, велат од Судскиот совет откако тепачите во М-НАВ не добија притвор

Александар Тодески
Судиите се независни во постапувањето и одлучувањето, велат од Судскиот совет за случајот М-НАВ. „Во врска со последните реакции на јавноста за случајот М-НАВ Судскиот
Македонија

Основен кривичен суд: За М-Нав постапуваме врз основа на докази и слободно судиско убедување

А1он
Поради големиот јавен интерес за настаните во М-Нав, Основниот кривичен суд Скопје соопштува дека при постапката се водат по приложените докази од страна на МВР
Македонија

Обвинителството бара притвор за осомничените за нападот во М-НАВ: Им се заканува затвор од најмалку пет години

Александар Тодески
Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истрага против осум лица за кои постои основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело – Загрозување на безбедноста
Македонија

Ослободителна пресуда за Нино Васев и уште двајца доктори од Онкологија: Немало несовесно работење

Поранешниот директор на Клиниката за онкологија, доктор Нино Васев и докторите Игор Стојковски и Марија Симонова се ослободени од обвинение, пресече Кривичниот суд во Скопје