ipard

Економија

Николовски: Со првиот повик од ИПАРД 3 програмата го срушивме рекордот на интерес кај земјоделците

А1он
Со првиот повик од ИПАРД 3 програмата кој заврши на 30 октомври, го срушивме рекордот на интерес од страна на земјоделците, изјави денеска министерот за
Економија

Над 50 милиони евра поддршка преку ИПАРД и „Млад земјоделец“

А1он
СДСМ со ефикасни мерки обезбедува силна поддршка за земјодлеството, а особено за младите земјоделци. На располагање се над 50 милиони евра од ИПАРД програмата, како
Економија

Љупчо Николовски: Објавен првиот повик за ИПАРД 3 програмата

А1он
Го објавивме првиот јавен повик од ИПАРД 3 програмата. Со тоа и официјално, ние први во регионот сме акредитирани и започнуваме со реализација на ИПАРД
Економија

Димковски: ДПМНЕ е криминална партија, проневерила средства и од ИПАРД

А1он
ДПМНЕ не е ништо освен криминална партија која дејствува на штета на граѓаните и на државата.Последен доказ за тоа е случајот на Европската канцеларија за
Економија

Николовски: Објавен нов јавен повик од ИПАРД II, 5 милиони евра инвестициски фонд ставаме на располагање за проекти преку мерката 3

А1он
Почетокот на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија носи убави вести за нашиот агро сектор. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно
Економија

(ВИДЕО) Николовски: ЕК ја усвои ИПАРД 3 за Македонија

А1он
Европската комисија, ја усвои новата ИПАРД 3 Програма за С. Македонија, изјави на денешната прес-конференција министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупо Николовски. Николовски посочи
Економија

Со ИПАРД 3 за седум години во македонското земјоделство ќе влезат инвестиции од 250 милиони евра

А1он
Со ИПАРД 3 Програмата чија временска рамка е од 2021 – 2027 година, во македонското земјоделство ќе влезат инвестици од 250 милиони евра. Програмата е
Економија

АФПЗРР: Нов дополнителен рок од 15 дена за сите заинтересирани за средства од ИПАРД 2, Мерка 7

А1он
За сите заинтересирани за добивање на финансиска поддршка од ИПАРД 2, мерка 7 „Диверзификација на фарми и развој на мали бизниси“, се дава дополнителен рок
Економија

Преку мерката „Млад земјоделец“ младите и невработени лица до 40 години ќе можат да си отворат сопствен бизнис во земјоделство

А1он
Младите кои имаат до 40 години, а се занимаваат со земјоделство или имаат бизнис идеја во секторот земјоделство, од денеска до 29 август 2021 година,
Економија

Почнуваат ИПАРД инфо деновите за диверзификација на фарми и развој на мали бизниси

А1он
Од Кочани и Берово денеска почнуваат ИПАРД инфо деновите за мерката 7: „Диверзификација на фарми и развој на мали бизниси“. Сите заинтертесирани земјоделци, физички и