trencevska

Македонија

Тренчевска: Антикризните мерки не се за предизборни цели, туку за поддршка на граѓаните

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска вели дека антикризните мерки што го усвои Владата не се за предизборни цели, туку за поддршка на
Македонија

Тренчевска: Во нашата држава сите граѓани се еднакви

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денес се обрати на деветтата Меѓународна Конференција посветена на жената Ромка и Жените патувачи во организација на
Македонија

Тренчевска: Темата за сајбер насилството меѓу најмладата популација мора да биде актуелна

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со младите на настан под името „Младите против сајбер насилството“ организиран во рамки на
Македонија

Тренчевска: Со новиот пакет антикризни мерки ќе бидат опфатени и пензионерите со најниска пензија

А1он
Следната недела или најдоцна до крајот на месецов Владата ќе усвои пакет на антикризни мерки наменет за повеќе целни групи, меѓу кои и за пензионерите
Македонија

„Тренчевска ќе ги репрограмира нашите деца во родово флуидни“: Обвинувања од Коалицијата за заштита на децата

Орце Костов
„Предлог-Законот за родова еднаквост и Стратегијата за родова еднаквост директно ги таргетираат нашите деца, а цел не се само учениците од погорните одделенија туку и
Македонија

(ВИДЕО) Тренчевска: Услугата помош и нега во домот станува достапна за 40 стари лица од Пробиштип и Кратово

А1он
Новите услуги во рамки на социјалната реформа продолжуваат да стануваат достапни за граѓаните ширум земјата. Конкретно, услугата помош и нега во домот е достапна и
Економија

Тренчевска: Социјалните претпријатија ќе придонесат во креирање на нови работни места за ранливите групи

А1он
Пред Центарот на социјални претпријатија се одржа „Третиот саем на социјални претпријатија“ во Скопје. Со учество на околу 50-тина штандови се промовираа производи и услуги
Македонија

Тренчевска: Мојата генерација веќе 20 години е во чекална, имаме должност кон младите да станеме дел од ЕУ

А1он
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска вечерва на отворената трибина „Ние сме Европа“ зборуваше за вредностите кои Владата на Република Северна Македонија ги
Македонија

Тренчевска: Минимална пензија од 18.000 денари е неправедно, линеарно зголемување е неуставно

А1он
Делегација на пензионерите кои денеска протестираа во Скопје попладнево беше примена од министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска на која и ги доставија
Економија

Тренчевска: Не знам од каде 14 отсто, се разговара за систем за плати

А1он
Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, одговарајќи на новинарски прашања денеска рече дека во преговорите за зголемување на платите во јавниот сектор досега