dvizenje znam

Македонија

Мицкоски ќе го добие мандатот, за да формира влада треба во Собрание да помине реорганизацијата на министерствата

А1он
На ден пред истекот на крајниот рок се очекува претседателката на државата Гордана Сиљановска Давкова да му го додели мандатот за формирање на нова влада
Македонија

Преговорите за новата Влада ќе завршат во следните неколку дена

А1он
Траат преговорите за учество во идната влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ, Коалицијата „Вреди“ и Движењето ЗНАМ, информираат за МИА претставници од политичките партии кои се дел од
Македонија

Коалициските партнери во новата влада ги поделија ресорите

А1он
Составот на новата влада е пред финален договор. Според информации од работните групи, ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Твоја Македонија ќе имаат министри во министерствата за внатрешни
Македонија

Димитриевски: Каде беше Ковачевски додека режимот на Груевски ја газеше Македонија

А1он
Преседателот на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски денеска, заедно со носителот на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 2, Даниел Стојчевски
Македонија

Тунески: Енергетската самостојност е услов за самоодржлива држава, ЗНАМ нуди мерки што тоа ќе го овозможат

А1он
Две гасни когенеративни електрани (ТЕ-ТО Скопје и ТЕ-ТО Неготино), до мај 2027 во државна сопственост и почеток на изградба на ХЕЦ Чебрен во државна сопственост
Македонија

Захариевски: ЗНАМ предвидува мерки за развој на бањскиот и медицинскиот туризам од кои Македонија може да оствари значајни приходи

А1он
Небојша Захариевски, носителот на кандидатската листа за пратеници во ИЕ 6 од Движењето ЗНАМ – За наша Македонија денеска одржа прес конференција на која ги
Македонија

Карапејовски од ЗНАМ: Ќе обезбедиме вработување на најдобрите 200 студенти, како и стипендии од 500 евра

Орце Костов
Носителот на листата на кандидати за пратеници во ИЕ 1, Бобан Карапејовски на денешната прес конференција рече дека во програмата на Движењето ЗНАМ – За
Македонија

Димитриевски од Битола: Политичарот не смее да биде над граѓанинот

А1он
Движењето ЗНАМ – За наша Македонија, во рамки на претседателската и парламентарната кампања, денеска во Битола одржа митинг на кој се обрати претседателскиот кандидат Максим
Македонија

Карапејовски до Маричиќ: Со ова раководство на СДСМ нема да можеме да соработуваме и да коалицираме

А1он
Денеска на Бојан Маричиќ од СДСМ му ја дадов изборната програма Манифест за Македонија на нашиот претседателски кандидат Максим Димитриевски, објави Бобан Карапејовски, носител на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара

Александар Тодески
Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори, вели во интервју на А1он лидерот на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија и