opstina Centar

Македонија

Архитектката на комплексот спроти „Холидеј Ин“: Беспредметно е да правиме муабет за некаква петиција

Кристијан Ландов
Архитектката Јана Гугуловска-Ѓорѓевик смета дека никој не сака да го спречи градењето кај хотелот „Холидеј Ин“, каде што сега има паркинг. Таа при презентација на
Македонија

Стручната јавност со отворено писмо до Заев: Спасете го просторот кај Холидеј Ин

Искра Манојлоска
Преку отворено писмо до премиерот Зоран Заев, неколку невладини организации и граѓани бараат да го спречи градењето на висококатници на паркингот кај Холидеј Ин. „Бараме
Македонија

Жителите на Ново Маало: Имаме право на нормални услови за живот како сите граѓани на Скопје

А1он
Сите оние кои од конфорот на своите станови се противат на проектот кај Холидеј Ин треба да дојдат и да ги погледнат условите во кои
Македонија

Богдановиќ: Бараме вклучување на повеќе институции за предмети поврзани со ДУП-овите

А1он
Вчера имавме онлајн состанок на кој разговаравме со членовите од Антикорупциска комисија за одредени предмети, ситуации, посебно поврзани со Деталните урбанистички планови. Бараме поддршка, соработка
Македонија

Богдановиќ на средба со ДКСК околу укинувањето на мораториумот за градба во Центар

А1он
Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со секретарот на општината, Маја Ралевска, утринава одржаа онлајн состанок со Државната комисија за спречување на корупцијата. На
Македонија

Заев за зградите кај „Холидеј ин“: Размислуваме за реакциите на граѓаните, ама и за почитувањето на законите

А1он
Секоја реакција на граѓаните е вредна за размислување, но секако и почитувањето на законот и Уставот на државата е вреден и за размислување и за
Македонија

МГ Фешн: На Холидеј Ин се проектира урбан и зелен комплекс и објекти со тројно намалена катност

А1он
Од компанијата МГ Фешн која ќе гради на паркингот кај Холидеј Ин велат дека визуелизациите за зградите кои се споделуваат на онлајн петицијата против градбата
Македонија

Скопјани преку онлајн петиција сакаат да го спречат градењето висококатници на паркингот кај Холидеј Ин

Искра Манојлоска
„Не за изградба на нехумано голем објект на паркингот пред хотел Холидеј Ин“ е насловот на онлајн петцијата која неколку скопјани ја распишаа откако беше
Македонија

Меморандум за соработка меѓу Општина Центар и Стоматолошкиот факултет: Здрави навики кај децата од најмала возраст

А1он
Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ и деканот на Стоматолошкиот факултет при УКИМ, проф. д-р Ќиро Ивановски денеска потпишаа меморандум за соработка за заедничките активности
Македонија

Центар има 32 барања за градење, укинатиот мораториум отвори можност за градежна офанзива по плановите оценети како криминални

Маја Илиевска-Пачемска
Од петти јануари до денес во Општина Центар пристигнале вкупно 32 барања за издавање одобренија градби на кои Општината треба да одговори сега, откако Уставниот