opstina Centar

Македонија

Герасимовски: Поддршката од САД е клучна за развојот на нашата земја

А1он
Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски оствари средба со претставникот на Стејт Департментот за Западен Балкан, Габриел Ескобар. Како што информира Општината, на средбата се
Македонија

Герасимовски: Една година нула денари трошоци за угостителски услуги и патувања во странство

А1он
Во интерес на отчетноста и транспарентноста Општина Центар во изминатата година потроши нула денари за угостителски услуги и НУЛА денари за трошоци и патувања во
Спорт

Општина Центар: КК Работнички добива втор спонзор – „Видеолотарија Касинос Австрија“

А1он
Најтрофејниот македонски кошаркарски клуб „Работнички“, го има вториот спонзор. Станува збор за компанијата „Видеолотарија Касинос Австрија“, кој ќе го спонзорира клубот во времеетраење од една
Македонија

Изречени казни за четири локали за гласна музика во Општина Центар

А1он
По зголемениот број пријави од граѓани за гласна музика од угостителските објекти во ноќните часови, особено во летниот период, Секторот за Инспекциски работи на Општина
Македонија

Герасимовски: По 20 години граѓаните од улицата „Партизанска“ ќе имаат пристап до своите домови

А1он
По цели 20 години се пробива крак на улицата „Партизанска“ во Дебар Маало преку ново проектирана улица со што граѓаните на тој потег ќе може
Македонија

Општина Центар и Архитектонскиот факултет ја започнаа активноста за разработка на студентски визии за значајни локации во оваа општина

А1он
Како продолжение на континуираната соработка помеѓу Општина Центар и Архитектонскиот факултет при Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, официјализирана и преку меморандум за соработка
Македонија

Герасимовски: Изборот на Валентина Ангелковска за најдобар одделенски наставник во земјата е уште едно признание за квалитетот на образованието во Центар

А1он
Општина Центар го има најдобриот просветен работник во категоријата одделенски наставници за 2021/2022 година на ниво на целата држава. Валентина Ангелковска е наставник во ООУ
Uncategorized

Герасимовски: Ветеното кон пензионерите целосно исполнето, отворени сите три пензионерски клубови

А1он
Општина Центар за помалку од една година отвори три пензионерски клуба со што го исполни ветувањето и барањето на пензионерите во предизборниот период. Градоначалникот на
Македонија

Герасимовски: Секое дете треба да има можност да го исполни својот сон

А1он
Општина Центар ја прославува Детската недела која започнува денеска. Во Паркот на Франкофонија со музички изведби, детски претстави, спортски активности ќе се претстават децата од
Македонија

Нова зонска поделба на паркиралиштата на ЈП Паркинзи на Општина Центар

А1он
Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина Центар“-Скопје, од 1 октомври 2022 година, воведува промени во зонската поделба на јавните паркиралишта, како и промени