opstina karpos

Македонија

Општина Карпош демантира дека издала одборение за забавниот парк кај „Борис Трајковски“

А1он
Во врска со поставените реквизити за рингишпил во близина на спортскиот центар Борис Трајковски, Општина Карпош демантира дека е издадено било какво одобрение за негово
Македонија

ВИДЕО: „Дивиот“ забавен парк кај „Борис Трајковски“ ќе биде отстранет

А1он
Надлежни институции, постапувајќи по допрен глас дека се поставуваат реквизити за забавен парк без соодвети дозволи и документација на локација во општина Карпош, вчера излегле
Видео Македонија

(ВИДЕО) Интервју со Јакимовски: Ако до 2030 година не влеземе во ЕУ мора да најдеме алтернатива, ова стана поигрување со нацијата

Александар Тодески
Мора да бидеме подготвени да отвориме крупни прашања, ако не влеземе во Европската унија до 2030 година, треба да бараме алтернатива, вели во интервју на
Македонија

Општина Карпош: Донесовме инвестиција од 50 милиони евра и ќе продолжиме да работиме во интерес на граѓаните

А1он
Во текот на денов се случи еден протест каде беа навредувани службите, вработените и Градоначалникот на Општината. Протестот беше политички организиран и не ја изразува
Македонија

Левица: Почнува изградбата на спорната 17-катница во непосредна близина на болницата „8 септември“

А1он
Иако се уште нема јавна информација за издадена Дозвола за градба, веќе започнува оградувањето и подготовка на просторот. Работниците им потврдија на нашите активисти дека
Македонија

„Пуцко Петрол ќе гради згради високи 108 метри, Општина Карпош намерно ја залажува јавноста со видеа“, обвинуваат граѓанските организации

Орце Костов
Жителите на скопската населба Тафталиџе се револтирани од презентациите на Општина Карпош за изгледот на новиот комплекс згради кај поранешната фабрика Алумина затоа што гигантската
Македонија

(ВИДЕО) Кули од 35 и 25 ката на земјиште на Алумина што го купи „Пуцко Петрол“

Орце Костов
Комплекс на згради, меѓу кои и две 35-катници ќе се гради во Тафталиџе на просторот кај поранешната фабрика „Алумина“. https://karpos.gov.mk/wp-content/uploads/2017/08/TAJFA-2-com.mp4 https://karpos.gov.mk/wp-content/uploads/2017/08/TAJFA-2-com.mp4 Општина Карпош објави 3Д-презентации
Македонија

Салмонела нема ниту во храната, изворот на заразата во училиштата во Карпош дополнително ќе се утврдува

А1он
Лабораториските резултати од испитаната храна земена од централниот магацин на „Ванила Фуд” што се наоѓа во ОУ „Димо Хаџи Димов” се со уреден наод, исто
Македонија

Не е пронајдна салмонела во шесте училишни кујни во Карпош

А1он
Негативни се резултатите по појавата на салмонела кај ученици од дел во основните училишта во Карпош. Ова го покажале резултатите по направениот вонреден инспекциски надзор
Македонија

Промената на ДУП-от во Карпош за бензинската на „Пуцко Петрол“ е организиран криминал, смета Антикорупциска

Орце Костов
Антикорупциска комисија (ДКСК) поради сомнежи за несовесно работење, искористување на службената положба и овластувања и поткуп во случајот со бензинска станица на Пуцко Петрол во