centar

Македонија

Центар има 32 барања за градење, укинатиот мораториум отвори можност за градежна офанзива по плановите оценети како криминални

Маја Илиевска-Пачемска
Од петти јануари до денес во Општина Центар пристигнале вкупно 32 барања за издавање одобренија градби на кои Општината треба да одговори сега, откако Уставниот
Македонија

Изгласан новиот ДУП за градската четврт кај Дом на градежници во скопската општина Центар

А1он
Деталниот урбанистички план (ДУП) за Градска четврт Ц 04 – Дом на градежници е изгласан денеска на продолжение на 59-тата седница на Советот на Општина
Македонија

ВИДЕО: Oпштинските инспекциски служби отстраниja два нелегално изградени објекти во Центар

А1он
Секторот за инспекциски работи на Општина Центар, денес со механизација отстрани два нелегално изградени објекти на улицата „Водњанска“, односно една импровизирана градба и една дрвена
Македонија

Богдановиќ најави отворање нов „Парк на сеќавањето“

А1он
За брзо време ќе почне целосна реконструкција и обнова на паркот што се наоѓа во непосредна близина на спомен обележјето позади Универзалната сала, кое пред
Култура

Споменикот за Горан Стефановски ќе биде поставен во неговото Дебар Маало

А1он
Во чест на починатиот писател, режисер, сценарист, драматург и еден од најзначајните ликови во македонската култура, Горан Стефановски, Општина Центар заедно со семејството на Стефановски
Македонија

За една недела казнети 255 непрописно паркирани возила во Општина Центар

А1он
ПОЦ и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје во текот на една недела санкционираа 255 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно
Македонија

Богдановиќ: Одвоени се над 13 милиони денари за ново уривање на дивоградби

А1он
Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ на денешната прес-конференција информираше дека неговата Општина предничи со остранување на дивоградби, посочувајќи дека за наредниот период се издвоени
Македонија

ВИДЕО: Започнува реконструкцијата на „Сквер Јадран“, ќе се постават нова опрема, јапонски цреши и смарт клупи

А1он
Општина Центар во соработка со Здружението „Го Грин“ започнува со спроведување на проектот „Еко-иновативни зони за почист воздух“, што претставува реконструкција на „Сквер Јадран“, каде
Култура

Богдановиќ: Општина Центар останува доследна на своите заложби за развој на културата

А1он
Во Општина Центар официјално започна со работа Културно-социјалниот простор (КСП) „Центар-Јадро“, прва институција од овој тип на цивилно-јавно партнерство во државата. Овој модел е втемелен
Култура

Отворање на Културно-социјалниот простор „Центар-Јадро“

А1он
На иницијатива на Јадро – Асоцијација на независната културна сцена, денеска ќе биде отворен Културно-социјалниот простор „Центар -Јадро“, лоциран на ул. „Алберт Ајнштајн“ бр.2 во