centar

Култура

Споменикот за Горан Стефановски ќе биде поставен во неговото Дебар Маало

А1он
Во чест на починатиот писател, режисер, сценарист, драматург и еден од најзначајните ликови во македонската култура, Горан Стефановски, Општина Центар заедно со семејството на Стефановски
Македонија

За една недела казнети 255 непрописно паркирани возила во Општина Центар

А1он
ПОЦ и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје во текот на една недела санкционираа 255 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно
Македонија

Богдановиќ: Одвоени се над 13 милиони денари за ново уривање на дивоградби

А1он
Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ на денешната прес-конференција информираше дека неговата Општина предничи со остранување на дивоградби, посочувајќи дека за наредниот период се издвоени
Македонија

ВИДЕО: Започнува реконструкцијата на „Сквер Јадран“, ќе се постават нова опрема, јапонски цреши и смарт клупи

А1он
Општина Центар во соработка со Здружението „Го Грин“ започнува со спроведување на проектот „Еко-иновативни зони за почист воздух“, што претставува реконструкција на „Сквер Јадран“, каде
Култура

Богдановиќ: Општина Центар останува доследна на своите заложби за развој на културата

А1он
Во Општина Центар официјално започна со работа Културно-социјалниот простор (КСП) „Центар-Јадро“, прва институција од овој тип на цивилно-јавно партнерство во државата. Овој модел е втемелен
Култура

Отворање на Културно-социјалниот простор „Центар-Јадро“

А1он
На иницијатива на Јадро – Асоцијација на независната културна сцена, денеска ќе биде отворен Културно-социјалниот простор „Центар -Јадро“, лоциран на ул. „Алберт Ајнштајн“ бр.2 во
Македонија

Центар: Преземени се сите превентивни мерки за безбеден тек на наставата во училиштата

А1он
Општина Центар известува дека ги презема сите превентивни мерки за безбеден тек на наставата во училиштата за учениците што ќе посетуваат настава со физичко присуство
Македонија

(ВИДЕО) Тоновски: Вложуваме во инфраструктурата, реконструкција на булевар „11 октомври“ во Центар

А1он
„Успешната соработка на локалната и градската власт предводени од СДСМ и Коалицијата е само показател дека со заеднички инвестиции во современата инфраструктура и посветена работа,
Македонија

Пораки за успех, пакетче со училиштен прибор и Бонтон за првачињата во Центар

А1он
Општина Центар им посака топло добредојде на околу 600 првачиња кои денеска првпат седнаа во училишните клупи. Таму ги дочекаа пораки за многу успех и
Македонија

Дезинфекција на сите осум општински основни училишта во Центар

А1он
Општина Центар, со цел да овозможи безбеден почеток на учебната година за најмалите ученици, изврши дезинфекција на сите осум општински основни училишта на својата територија.