centar

Македонија

Општина Центар ја реконструира улицата „Салвадор Аљенде“

А1он
Денеска градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, изврши увид во градежните активности на улицата „Салвадор Аљенде“ бр. 32 и 34. – Оваа улица се наоѓа
Македонија

Општина Центар поведе судска постапка за утврдување на раскинување на договорите со Графички центар ДОО Скопје

А1он
Во месец јуни оваа година, Општина Центар, преку Државното правобранителство на Република Северна Македонија, поведе судска постапка за утврдување на раскинување на Договори за отуѓување
Македонија

ВИДЕО: Пуштен во употреба објектот Пепелашка на градинката „Р.Ј. Корчагин“ во Центар

А1он
Општина Центар заврши со комплетната реконструкција на градинката „Раде Јовчевски Корчагин“ – објект Пепелашка. Денеска, градоначалникот на општината, Саша Богдановиќ, заедно со министерката за труд
Македонија

ВИДЕО: Од денеска се реконструира и втората делница од улицата „Лазар Личеноски“

А1он
Екипите на Град Скопје од денеска ја реконструираат улицата Лазар Личеноски, на потегот од СРЦ „Кале“ до крстосницата со булеварот Никола Карев, што претставува втора
Македонија

Општина Центар го решава проблемот со дел од „барокните сендвичари“ во централното градско подрачје

А1он
Општина Центар соопшти дека нема да се постави барокна сендвичара пред Собранието, откако општината го раскинала договорот со фирма што ја добила таа можност на
Македонија

Богдановиќ и Баздникин положија свежо цвеќе во чест на јубилејот 75 години од завршувањето на Втората светска војна

А1он
Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, заедно со Амбасадорот на Руската Федерација во РСМ, Н.Е. Сергеј Баздникин, претставници од Советот на Општина Центар, Амбасадата на
Македонија

Општина Центар во пресрет на новата учебна година со дополнителни мерки за децата со потешкотии во развојот

А1он
Општина Центар ги направи сите неопходни подготовки за почеток на новата учебна година во услови на пандемијата на Ковид-19, следејќи ги препораките на надлежните институции.
Македонија

Центар ќе го реконструира „Матично“, а ќе го користат младински здруженија и невладини организации

А1он
Некогашното „Матично“, кое се наоѓа во задниот дел од дворот на Општина Центар, ќе биде предадено на користење на заинтересираните младински здруженија и невладини организации,
Македонија

Одбиена жалбата на инвеститорот, „Шпанските скали“ дефинитивно нема да се градат

А1он
„Второстепениот орган при Министерството за транспорт и врски, ја одби жалбата на инвеститорот Амадеус Девелопмент ДООЕЛ за изградба на „Шпанските скали“, информираат од Општина Центар,