ekologija

Свет

Руски научници развиваат еколошко гориво кое треба да го замени јагленот

А1он
Научници од Политехничкиот универзитет во Томск (ТПУ) преку нови спроведени испитувања ги подобрија својствата на достапните биогорива, пренесува руски „Спутник“. Студијата е објавена во списанието
Македонија

Проект за спречување на нелегалното труење на дивите животни низ балканските земји

А1он
Македонско еколошко друштво во соработка со седум организации од Европа почна да го спроведува проектот „Балкан Детокс LIFE“. Со овој проект, финансиран од ЕУ, се
Македонија

Еколошки организации бараат Ана Петровска да остане државен секретар во Министерството за животна средина

А1он
Еколошките организации бараат Ана Петровска да остане државен секретар во Министерството за животна средина. Според нив Петровска е пример за државен функционер со интегритет и
Свет

Светот е на работ на еколошка катастрофа пострашна од Чернобил, предупреди првиот украински премиер

Горјан Грнчаровски
Светот може да се соочи со еколошка катастрофа поголема од онаа во Чернобил, предупреди првиот премиер на Украина, Витолд Фокин. Фокин, кој е заменик-раководител на
Македонија

Се чекаат резултатите од земените мостри од Брегалница по истекувањето на хемикалијата

А1он
Извршен е инспекциски надзор од Државниот инспекторат за животна средина во врска со загадувањето на реката Брегалница. „За понатамошно делување и преземање на поригорозни мерки
Македонија

Анализите ќе покажат колкава ќе биде казната за фирмата која е виновна за хаваријата во реката Брегалница

А1он
Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски заедно со заменик министерот за локална самоуправа и просторно планирање, Јани Макрадули беа на увид по течението на река
Македонија

ЈП „Национални шуми“: Нема сеча на шума кај водопадот во Длабочица, МВР ќе утврди кој и зошто ангажирал градежна машина

А1он
Нема сеча на шума кај водопадот во Длабочица, МВР ќе утврди кој и зошто ангажирал градежна машина, соопшти денеска ЈП „Национални шуми“. Претрпијатието во демант
Македонија

Планинари од Куманово реагираат дека се сече шума кај водопадот во Длабочица

А1он
Група планинари од Куманово денеска реагираа до медиумите, укажувајќи дека се врши сеча на дрвја во близина на водопадот во село Длабочица во општина Старо
Македонија

Светскиот фонд за природата: Европскиот зелен договор изоставен од Декларацијата во Загреб

А1он
Очекуваната политика на ЕУ – Европскиот зелен договор беше изоставена од Декларацијата во Загреб. Тоа значи дека таа не се осврнува на животната средина и
Магазин

Сателитски снимки покажуваат значително намалување на загадувањето на планетата по појавата на Ковид-19

Горјан Грнчаровски
Европската вселенска агенција објави сателитски снимки кои покажуваат дека неактивноста на индустријата поради пандемијата значително го намалила нивото на загадување на воздухот во целиот свет.