fon

Македонија

„Дами проверете се“ – Јавна дебата на ФОН за подигање на свеста за ракот на дојка

А1он
Карциномот на дојка не треба да е таму тема. Статистиките покажуваат дека старосната граница на заболени во нашата држава, за жал се намалува и често
Македонија

(ВИДЕО) Филиповска за канцерот: 50 отсто бев излечена во Истанбул, 50 отсто ме излечија во Македонија

А1он
Каде е свеста на пациентите кои дозволуваат да бидат прегледани од радиолог? Ние имаме проблем со свеста кај луѓето. Јас одлучувам кому ќе верувам. Каде
Македонија

АУЕ – ФОН и ThriveDx со прва генерација експерти за сајбер безбедност во Македонија

А1он
На Американскиот универзитет на Европа – ФОН успешно заврши обуката на првата генерација експерти за сајбер безбедност во Македонија. Обуката за сајбер безбедност, односно Bootcampot
Македонија

Државната матура да се реформира и адаптира на образованието на иднината, но приемниот испит на факултетите е неопходен за валозирање на квалитетот и нивото на знаење на ученикот

А1он
Полагањето на државната матура за средношколците како концепт треба да се задржи, но треба да се осовремени и да се прилагоди согласно новите технолошки трендови,
Македонија

Професор Емеритус Нано Ружин добитник на наградата Гоце Делчев за 2023 година

А1он
Професор емеритус Нано Ружин долгогодишен професор и поранешен ректор на Американскиот универзитет на Европа – ФОН е еден од овогодинешните добитници на престижната награда –
Македонија

Со 84 рози и 12 бели гулаби АУЕ – ФОН ја одбележа годишнината од смртта на основоположникот на модерната турска држава, Кемал Ататурк

А1он
Со 84 црвени рози и 12 бели гулаби во знак на почит и благодарност, Американскиот универзитет на Европа – ФОН и делегација на Фестивалот на
Македонија

Прв академски час на 20-та генерација на студенти на Американскиот универзитет на Европа – ФОН за 2022/2023 година

А1он
Американскиот универзитет на Европа – ФОН денеска го одржа првиот академски час за новата генерација на студенти во академската 2022/2023 година. Големиот интерес за студирање
Македонија

Промовирани двојните дипломи на АУЕ – ФОН со меѓународни универзитети од Германија, Франција, Бугарија и Израел

А1он
Американскиот универзитет на Европа – ФОН денеска на свечен настан, на кој присуствуваа високи претставници од државниот врв ги промовираше новите студиски програми кои на
Македонија

Американскиот универзитет на Европа-ФОН му додели титула „Doctor Honoris Causa“ на европратеникот Илхан Ќучук

А1он
Американскиот универзитет на Европа-ФОН, денеска на свечена церемонија му додели титула почесен доктор или „Doctor Honoris Causa“ на г-дин Илхан Ќучук, европратеник и известувач на
Македонија

Академијата за сајбер безбедност на АУЕ-ФОН станува атрактивна во регионот

А1он
Академијата за сајбер безбедност која што формираше Американскиот универзитет на Европа – ФОН го привлече вниманието и станува атрактивна во регионот. Во рамките на продлабочување