Професор Емеритус Нано Ружин добитник на наградата Гоце Делчев за 2023 година

Од:

Професор емеритус Нано Ружин долгогодишен професор и поранешен ректор на Американскиот универзитет на Европа – ФОН е еден од овогодинешните добитници на престижната награда – Гоце Делчев за 2023 година.

Професор емеритус Ружин ја доби наградата за делото „Балкански иконографии“, каде што на преку 260 страни авторот прави семиолошка анализа на иконографиите и нивното значење во градењето на идентитетот, но и нивната злоупотреба од страна на демагозите и популистите. Книгата обилува со околу 500 фотографии на разни симболи, знаци, иконографски личности и творби.

Професорот емеритус Нано Ружин е долгогодишен професор на Американскиот универзитет на Европа – ФОН, поранешен декан на факултетот за политички науки, ректор, а во својата кариера работел и како дипломат и поранешен амбасадор на Македонија во НАТО.

Престижното звање професор емеритус, како признание проф.р-д Нано Ружин го стекнува во 2022 година.

ПР текст

Би можело да ве интересира

„Дами проверете се“ – Јавна дебата на ФОН за подигање на свеста за ракот на дојка

А1он

(ВИДЕО) Филиповска за канцерот: 50 отсто бев излечена во Истанбул, 50 отсто ме излечија во Македонија

А1он

АУЕ – ФОН и ThriveDx со прва генерација експерти за сајбер безбедност во Македонија

Државната матура да се реформира и адаптира на образованието на иднината, но приемниот испит на факултетите е неопходен за валозирање на квалитетот и нивото на знаење на ученикот

Нано Ружин од ЛДП и Темелко Ристески од Партијата на пензионери меѓу експертите за уставни измени

Орце Костов

Со 84 рози и 12 бели гулаби АУЕ – ФОН ја одбележа годишнината од смртта на основоположникот на модерната турска држава, Кемал Ататурк

Ана Ололовска