debata

Македонија

„Дами проверете се“ – Јавна дебата на ФОН за подигање на свеста за ракот на дојка

А1он
Карциномот на дојка не треба да е таму тема. Статистиките покажуваат дека старосната граница на заболени во нашата држава, за жал се намалува и често
Македонија

Анализа на Собрание: Половина пратеници говорат без аргументи, нема почит кон личноста на колеги од друга партија

Орце Костов
На скала од 1 до 10, оценката за квалитетот на дебатата во Собранието во првото полугодие на 2023 година е 5,5, што е влошување од
Македонија

Одговорноста за врсничкото насилство е во целото општество и проблемот треба да се решава системски

А1он
Врсничкото насилство не е табу тема, туку реалност која е присутна секојдневно во нашето општество. Факт е дека насилството најмногу е присутно во образовниот процес.
Свет

Болсонаро навреди новинарка за време на дебата: Заспиваш размислувајќи за мене

А1он
Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро и неговиот главен изборен ривал Луис Инасио Лула да Силва разменија навреди за време на изборната дебата во неделата, во која
Македонија

(ВИДЕО) „Можеби и стапови ќе играат“, во дебата со советници за Охрид одново ветено отстранување на базата на Усеини

Кристијан Ландов
Стевче Стевоски, кандидат за советник во Охрид смета дека нема потреба да го саботираат него ако влезе во советот на градот, туку вели дека ќе
Македонија

Заврши стручна дебата за законот за јавно обвинителство

А1он
Во Собранието попладнево заврши стручната дебата за законот за јавното обвинителство, во организација на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Сотир Костов, правник,
Економија

Расправата за ребалансот на Буџетот продолжува утре

А1он
Пратениците попладнево ја продолжија расправата по Предлог дополнетиот ребаланс на Буџетот за 2019 година што најмногу може да трае пет дена. Расправата ќе продолжи и
Свет

Во францускиот Парламент почна дебатата за имиграцијата

А1он
Не се плашам да размислувам за идејата за квоти, изјави премиерот Едуард Филип во Националното собрание, на почетокот на расправата за имиграцијата. Националното собрание почна
Македонија

Дебата: Само 10% од содржините на социјалните мрежи може да се проверат и отстранат ако се работи за лажни вести

А1он
Од многуте информации и содржини на социјалните мрежи само мал дел од лажните вести може да се контролираат и отстранат за да не влијаат на