zakon za JO

Македонија

Жерновски-Буриќ: Советот на Европа го поздравува донесувњето на Законот за ЈО

А1он
Донесувањето на Законот за јавно обвинителство било поздравено на средбата меѓу заменикот министер за надворешни работи Андреј Жерновски и генералниот секретар на Советот на Европа,
Македонија

Законот за ЈО за едни чекор напред кон правна држава, за други амнестија за криминалот

А1он
По донесувањето на Законот за јавно обвинителство, што беше поздравено од претставниците на меѓународната заедница, во домашната јавност остануваат поделени мислењата за постапката во која
Македонија

(ВИДЕО) Спасовски – Фон Дер Лајен: Честитки за донесувањето на Законот за ЈО

А1он
Претседателот на Владата Оливер Спасовски во рамките на програмата за учество на донаторската конференција „Заедно за Албанија“, што ја организира Европската Комисија, оствари средба со
Македонија

Џафери: Законот за јавно обвинителство е донесен во соодветна процедура

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека Законот за јавно обвинителство е донесен во соодветна процедура и оти поради реакцијата на пратеници дека не
Македонија

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

А1он
Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е посветен на
Македонија

Борел: Законот за ЈО е важен чекор за реформските процеси во Северна Македонија

А1он
Високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел вечерва изрази задоволство поради донесувањето на Законот за јавно обвинителство во Северна Македонија.
Македонија

Џафери го потпиша решението за распишување на изборите

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва го потпишал решението за распишување на изборите, кои беа договорени да се одржат на 12 април годинава. Во пресрет
Македонија

Спасовски: Законот за ЈО ќе овозможи сите граѓани да бидат еднакви пред правдата

А1он
Премиерот Оливер Спасовски вели дека донесувањето на Законот за Јавно обвинителство не е услов за почеток на преговори на земјава во Европската Унија, но оти
Македонија

Законот за Советот за јавни обвинители е донесен според законот и Уставот, велат од кабинетот на Џафери

А1он
Од кабинетот на претседателот на Собранието велат дека “Законот за Советот за јавни обвинители е донесен според законот и Уставот и оти при образложувањето како