Рот: Добра вест од нашите пријатели во Северна Македонија

Од:

“Парламентот штотуку го усвои Законот за Јавно обвинителство со двотретинско мнозинство.

Понатамошен клучен чекор за владеење на правото и европската иднина на Северна Македонија.

Сега останува на Европската Унија конечно да испорача “, објави на својот “Твитер” Германскиот државен министер Михаел Рот.

Би можело да ве интересира

EУ стравува од терористички напади, најголемата закана се напаѓачите „волци“

Маричиќ: Скринингот на ЕУ ќе заврши во декември и тука ќе застанеме бидејќи не поминаа уставните измени

Орце Костов

Маричиќ гледа позитивно на извештајот од ЕК: Имаме напредок во 80 отсто од поглавјата, не е нотирано назадување

Гир: Зголемена висока корупција, злоупотреба на ЕУ знаменцето, недоверба во судиите во Македонија

Украина и Молдавија ќе почнат преговори пред Македонија: „Проширувањето на ЕУ е секогаш политичка одлука“

Орце Костов

Се враќаат границите во ЕУ поради мигранти – По Германија и Австрија и Чешка воведоа контроли