rot

Македонија

Рот: Пратениците побрзо да гласаат за уставни промени, луѓето се нетрпеливи

А1он
Германскиот пратеник Михаел Рот на заедничка прес-конференција со министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ги повика пратениците во македонското Собрание да гласаат за уставните
Македонија

Ковачевски-Рот: Уставните измени ќе ја обезбедат европската иднина на Северна Македонија

А1он
Претстојниот процес на усвојување на уставните измени, како и повеќе актуелни теми, биле во фокусот на разговорите на денешната средба на претседателот на Владата на
Македонија

Мицкоски оствари средба со Рот

А1он
Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателите Александар Николоски и Тимчо Муцунски, како и секретарот за меѓународна соработка Стефан Андоновски, оствари средба со
Македонија

Рот изрази поддршка за Македонија, повика ЕУ „да ги исполни обврските“ кон Скопје и Тирана

А1он
Германскиот министер за Европа Михаил Рот денеска за време на одржувањето на Советот за општи работи на ЕУ, објави на Твитер дека Европската Унија без
Македонија

Рот: Македонија запиша историја со договорите со Бугарија и со Грција, тоа сега треба да се награди

А1он
Како уверен Европеец, секогаш останувам оптимист. Дадовме ветување дека во текот на нашето претседателство со Советот ќе се потрудиме да добиеме зелено светло за почеток
Македонија

Рот за азилот на Груевски: Добро е што конечно Унгарија ги отвора границите за бегалци

А1он
Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот на неговиот Твитер профил напиша дека е добро што Унгарија ги
Македонија

ВИДЕО: Рот и Димитров пред празен Антички театар во Охрид говореа за референдумот

А1он
Референдумската кампања на Владата денес продолжи со дебата во Античкиот театар во Охрид, но пред празни трибини. Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, министерот за
Македонија

(ВИДЕО) Заев на средба со Рот: Лидерите на ЕУ препознаваат дека на Македонија треба да ѝ биде дадена европската перспектива

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија денеска го прими во посета државниот министер за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија