mihael rot

Македонија

Рот: Не е време за меѓусебни уцени, ЕУ има јасни очекувања

А1он
Сите земји кои сакаат да се вклучат во Европската Унија мора да ја продолжат борбата против корупцијата, изјави денеска претседателот на Комисијата за надворешни работи
Свет

Рот: ЕУ изгуби многу време на Западен Балкан, кандидатите треба веднаш да ги почувствуваат придобивките од членството

А1он
Европска Унија прокоцка многу време и доверба на Западен Балкан и ако сака да победи во конкуренцијата со Русија и Кина, мора да ја оживее
Регион

Рот: Што е можно поскоро да почнат преговори на ЕУ со Македонија и Албанија

А1он
Поранешниот германски министер за Европа и актуелен пратеник во Бундестагот Михаел Рот, изјави дека ЕУ мора да ги забрза пристапните преговори со земјите од Западен
Македонија

Рот изрази поддршка за Македонија, повика ЕУ „да ги исполни обврските“ кон Скопје и Тирана

А1он
Германскиот министер за Европа Михаил Рот денеска за време на одржувањето на Советот за општи работи на ЕУ, објави на Твитер дека Европската Унија без
Македонија

Рот од Тирана: Албанија и Северна Македонија постигнаа многу, очекуваме ЕК да донесе позитивна одлука

А1он
Германскиот министер за Европа, Михаел Рот, кој попладнево допатува во Тирана, по средбата со премиерот Еди Рама рече дека Албанија има многу постигнувања, како и
Македонија

Рот: Бугарија го држи во заложништво проширувањето на ЕУ

А1он
Софија не може да го држи во заложништво проширувањето на Европската унија, порачува германскиот министер за Европа Михаел Рот во авторски текст за весникот „Велт“.
Македонија

Рот: Бугарската блокада е „сериозна политичка грешка“

А1он
Пред почетокот на денешниот министерски состанок во Брисел, на кој требаше да се даде зелено светло за преговарачката рамка со Северна Македонија, претседавачот Михаил Рот
Македонија

Заев по средбата со Рот: Продолжува одличната соработка со Германија и недвосмислената поддршката за нашите интеграциски процеси

А1он
Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Бујар Османи, попладнево во Берлин се сретнаа со државниот министер за Европа во МНР на Германија, Михаел