dogovor prespa

Македонија

Димитров за „Ефимерида тон синдактон”: Свртивме страница, но е бела и сега треба да ја испишеме

А1он
Свртивме страница, се наоѓаме целосно во нова ера, но оваа страница е бела и сега ќе треба да ја испишеме, вели министерот за надворешни работи
Регион

Урсула фон дер Лајен: Грција и Македонија дадоа светол пример за тоа што значи Европа

А1он
Компромисите никогаш не се лесни, но го отвораат патот кон подобра иднина. Грција и Северна Македонија дадоа светол пример за тоа што значи Европа, вели
Регион

Ципрас: Договорот од Преспа беше тежок, но исто времено и важен и неопходен договор

А1он
Договорот од Преспа беше тежок договор, бидејќи удри по ножот на национализмот и квази патриотизмот, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас, во говорот посветен на иднината
Македонија

Силјановска: Заевизмот со потпишување на Преспанскиот договор ја избриша поделбата на власта на извршна, судска и законодавна

А1он
Kандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска оствари посета и средба со жителите на Општина Сопиште. Силјановска пред присутните граѓани истакна дека ова што го
Македонија

Рикер: Политиката што САД ја спроведува на Балканот се поклопува со интересите и аспирациите на земјите

А1он
Политиката што САД ја спроведува на Балканот, а со тоа и во земјава, се поклопува со интересите и аспирациите на земјите за членство во ЕУ
Македонија

Вуцис-Мун: Договорот од Преспа ќе донесе мир, стабилност и безбедност во регионот

А1он
Договорот од Преспа беше една од темите за кои разговараа претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, и претседателката на парламентарното Собрание на НАТО, Медлин Мун,
Македонија

Нимиц: Имплементацијата на Преспанскиот договор отвора прашања за кои е потребно време

А1он
Периодот на имплементација на Договорот од Преспа ќе отвори прашања како што е работатата на Комитетот за учебниците и комерцијалната употреба на името „Македонија“, вели
Регион

Договорот од Преспа една од темите на средбите на Мицотакис во Москва

А1он
Русија и Нова демократија се против Договорот од Преспа, но нивните несогласувања се различни. Грчката опозициска партија не е против членство на Скопје во НАТО,
Регион

Катругалос: Ратификуван договор е правна реалност што треба да се почитува во интерес на земјата

А1он
Кога еден договор е ратификуван и претставува правна реалност, го толкуваш на начин на кој е во интерес на земјата, рече министерот за надворешни работи
Македонија

Лоазо: За европската перспектива потребно е исполнување на критериумите за реформи во клучните области

А1он
Преспанскиот договор ги отвори вратите на НАТО, но што се однесува до ЕУ, Северна Македонија треба да ги исполни неопходните критериуми за реформи во клучните