severna makedonija

Македонија

Собранието гласаше возачките дозволи со ознаката „Република Македонија“ да важат до крајот на годината

А1он
Со 90 гласови „за“, ниту еден против, во рамки на 144. седница, по скратена постапка го донесе Законот за измени на Законот за безбедност на
Македонија

Грчкото МНР ги известува земјите низ светот дека непроменетите македонски пасоши стануваат неважечки

А1он
Министерството за надворешни работи на соседна Грција со официјален допис го активира Преспанскиот договор со кој после 12.02.2024 македонските документи со „Република Македонија“ стануваат неважечки.
Свет

Да се укине гасот за државите кои забранија прелет на авионот на Лавров

А1он
Нов предлог од Русија-да се забрани горивото и гасот за државите кои забранија прелет на авионот на министерот за надворешни работи на Руската федерација, Сергеј
Економија

Албанската опозиција: Поволната бизнис клима во Северна Македонија ги привлече албанските инвестиции

А1он
Поволната бизнис клима која владее во Северна Македонија наспроти „задушувачката клима“ во Албанија се услови албанските бизнисмени своите инвестиции да ги насочат кај нашиот источен
Регион

Сасоли: Одам во Албанија за да ја потврдам силната поддршка за започнување разговори за пристап со Албанија и Северна Македонија

А1он
Претседателот на Европскиот парламент, Дејвид Сасоли на 3-ти и 4-ти овој месец ќе престојува во Албанија. Пред неговата посета, тој изјавил дека доаѓа во Албанија
Македонија

Никогаш Северна, освен кога се патува за Америка

А1он
Пратеникот Владимир Ѓорчев во својство на шеф на делегацијата на Параламентарното Собрание на ОБСЕ од собранискиот спикер преку писмо во кое во неколку наврати е
Македонија

Борисов: Со Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија
Македонија

„Ројтерс“: Две опции за пристапните преговори на Северна Македонија и Албанија

А1он
Германија предлага одвојување на Северна Македонија и Албанија во процесот на европска интеграција, како обид да се постигне компромис меѓу сите земји-членки на ЕУ на
Македонија

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ го поздрави писмото во кое Милошоски употреби георграфска одредница за земјава

А1он
Во пресрет на сè поизвесното влегување во НАТО и очекуваното добивање датум за почеток на пристпаните преговори за членство во ЕУ,  независната пратеничка група од
Македонија

Грција не дава визи дури судот не го смени печатот со „Северна“

Васко Маглешов
Младиот скопјанец Бојан решил да извади виза за волонтерска програма на една година за соседна Грција. Во потребните документи, поднел и добил од Основниот кривичен