Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ го поздрави писмото во кое Милошоски употреби георграфска одредница за земјава

Од:

Во пресрет на сè поизвесното влегување во НАТО и очекуваното добивање датум за почеток на пристпаните преговори за членство во ЕУ,  независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ  и коалицијата За подобра Македонија, го поздрави писмото кое Антонијо Милошоски го прати вчера до колегите од Данска и Холандија.

dobivaj vesti na viber

Посебно нé радува храбриот чекор на колегата со употреба на уставното име на Македонија, во кое стои и географската одредница северна. Прифаќањето на значајноста на уставните измени за позитивна одлука на ЕУ за пристапување кон европското семејство е вреден исчекор од висок преставник на партијата, велат Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија во соопштение до јавноста.

„Се надеваме дека европските интеграции ќе допринесат за подемократска македонска иднина во која правото на сопствено мислење ќе биде високо вреднувано, наместо осудено.

Ги охрабруваме сите да ја поддржат понатамошната интеграција на нашата држава, што не беше секогаш случај. Антонијо како добар познавач на овие процеси е одличен пример да се следи и апелирараме секој да се обиде да допринесе кон посветла македонска иднина и прифаќање на позитивната промена како реалност. Македонците, Албанците, Бошњаците, Турците, Ромите, Србите, Власите, Египќаните, Хрватите и сите граѓани тоа го заслужуваат.“, се наведува во соопштението на Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Милошоски: Комисијата за европски прашања под раководство на пратеникот Адеми се претвори во комисија за Див Запад

А1он

Милошоски изненаден од агресивноста на Адеми: Почна да вика и пцуе, не сум го видел во вакво издание

Да се укине гасот за државите кои забранија прелет на авионот на Лавров

ВМРО-ДПМНЕ поднесе пријава против Џафери за прекршување на Етичкиот кодекс

Катерина Павлова-Николовска

Милошоски: Ваквата провокација од Бугарија е последица од гласањето на СДСМ и ДУИ за бришење на АСНОМ од Уставот на Република Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара Ковачевски во Собрание да ги покаже документите од преговорите со Бугарија