izjava

Македонија

(ВИДЕО) Кузеска: Ги очекуваме резултатите, уверени сме дека граѓаните ќе ја поддржат европската иднина

Александар Тодески
Ги очекуваме изборните резултати, уверени сме дека граѓаните и денеска и на 8 мај поддржуваат и ќе ја поддржат европската иднина на Македонија, иднина во
Македонија

Адеми: Волјата на гласачите е запишана, таа ќе биде дел од идните политики на државата

Народот го кажа своето. Им честитаме на сите граѓани. Имавме мирен изборен ден во кој граѓаните слободно и во голем број ја искажаа својата политичка
Македонија

Таравари: Промените се во кутиите кои полека се отвораат, се надевам дека на 8 мај ќе победиме

Ви благодарам што толку масовно излеговте на гласање. Во овие избори имаше помасовно излегување, што зборува дека промените ни доаѓаат. Ние како Влен сме пресреќни
Македонија

Дамева: Се надевам дека пресудата на Управниот суд е почеток на враќањето на довербата во судството

Се надевам дека 2024 година ќе биде година во која сите членови ќе најадат начин да покажат дека можат понатаму да се движат по трасираниот
Македонија

Османи: Унилатералната изјава за јазикот не е историски текст

Орце Костов
Министерот за надворешни работи Бујар Османи по средбата со португалскиот шеф на дипломатијата Жоао Гомеш Кравињо рече дека унилатералната изјава за македонскиот јазик која ја
Свет

Трамп: САД треба да излезaт од бесмислените, бескрајни војни

А1он
Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека одлуката за повлекување на американските сили од североисточна Сирија е со цел да „да се разјасни ситуацијата“
Македонија

Борисов: Со Каракачанов го поддржуваме членството на Северна Македонија во ЕУ и НАТО

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија изјави дека тој и неговиот заменик и министер за одбрана Красимир Каракачанов го поддржуваат зачленувањето на Северна Македонија
Регион

Вучиќ: На изборите во Косово, „Српска листа“ ја оствари најубедливата победа досега

А1он
Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва имаше вонредно обраќање по повод изборите во Косово, во кое кажа дека партијата „Српска листа“ остварила најубедлива победа во својата
Македонија

(Видео) Николовски: Tри години на уништување и уназадување, економијата тоне

А1он
Денес сме тука во општина Илинден ги продолжуваме разговорите за обнова на Македонија тука сме да ги чуеме идеите мислењата на граѓаните што мислат дека
Спорт

Ѓоковиќ: Моето ниво оваа недела е повисоко отколку во последните месеци

А1он
Новак Ѓоковиќ направи совршени подготовки за Мастерс турнирот во Шангај, откако ја освои титулата во Токио без да изгуби сет. Во финалето, Ноле беше категоричен