(ВИДЕО) Кузеска: Ги очекуваме резултатите, уверени сме дека граѓаните ќе ја поддржат европската иднина

Од:

Ги очекуваме изборните резултати, уверени сме дека граѓаните и денеска и на 8 мај поддржуваат и ќе ја поддржат европската иднина на Македонија, иднина во која што Македонија е дел од европското семејство и горда членка на Европската Унија, вели портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

„Ние повикуваме сите кои имаат право на глас да одлучат за иднината на граѓаните и за иднината на државата. Сепак, во демократијата, моќта на граѓаните е токму преку нивниот глас. Претседателските избори имаат два круга. Ги очекуваме резултатите, ги прибираме информациите и наскоро ќе излеземе со информации поврзани со резултатите“, кажа Кузеска.

Изборниот ден го оцени како демократски, со став дека граѓаните својата волја ја изразиле слободно и достоинствено, како што доликува на земја членка на НАТО и земја преговарач со ЕУ.

Би можело да ве интересира

Мицкоски првпат пратеник, во клупите и цело екс раководство на СДСМ, ќе се конституира новиот паралментарен состав

Катерина Ѓуровски

ИО на СДСМ: На 30 јуни непосредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ

Предраг Петровиќ

Извршниот одбор на СДСМ треба да ги утврди роковите за внатрепартиски избори за ново раководство и за отчетниот конгрес

Предраг Петровиќ

Седница на Извршниот одбор на СДСМ за предвремените внатрепартиски избори за ново раководство

Предраг Петровиќ

Деспотовски: Заедно со еден посветен тим работиме на нов концепт за враќање на интегритетот на СДСМ

Горан Наумовски

Потврдено повлекувањето на Ковачевски, директни внатрепартиски избори во јуни