rezultati

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ 341.255 гласови, СДСМ 117.076 гласови од 83% обработени гласачки места

Орце Костов
Првичните резултати од денешните парламентарни избори што Државната изборна комисија ги објавува на својата веб-страница, покажуваат дека од обработени 82,43% од избирачките места, Коалицијата „Твоја
Македонија

Парламентарни избори: ВМРО-ДПМНЕ 33,19%, ДУИ 23,41% , Вреди 19,55%, СДСМ 11,19%, ЗНАМ 3,63%, Левица 5,08%

Орце Костов
Првичните резултати од денешните парламентарни избори што Државната изборна комисија ги објавува на својата веб-страница, покажуваат дека од обработени 21 отсто од избирачките места, Коалицијата
Uncategorized Македонија

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова – 61,98% , Стево Пендаровски – 30,48%

Орце Костов
Првичните резултати од денешниот втор круг претседателски избори што Државната изборна комисија ги објавува на својата веб-страница, покажуваат дека од обработени речиси 17 отсто од
Македонија

Сиљановска води во сите скопски општини: Предност пред Пендаровски има и во Чаир, Сарај, Шуто Оризари

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Сиљановска-Давкова го победи кандидатот на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски во сите скопски општини и дел од општините
Македонија

Пендаровски: Резултатите не се како што очекувавме, веројатно разликата ќе биде околу 130 илјади гласови

Александар Тодески
Резултатите не се како што очекувавме, рече претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски на прес конференција по првиот круг на изборите. „Веројатно разликата ќе биде
Македонија

Османи: Европскиот фронт ја победи коалицијата Вреди со над 40.000 гласа, волјата на граѓаните е јасна и треба да се почитува

Европскиот фронт има длабока победа наспроти коалицијата Вреди со над 40.000 гласа и со победа во речиси сите општини во земјата, кажа кандидатот за претседател
Македонија

Сиљановска води со над 100.000 гласови пред Пендаровски во обработени 2.575 избирачки места

Првичните резултати што Државната изборна комисија ги објавува на својата веб-страница покажуваат дека од обработени 71,19 проценти од гласовите, односно 2.575 од вкупно 3.508 избирачки
Македонија

Сиљановска со двојно повеќе гласови од Пендаровски во 1.650 обработени избирачки места

Александар Тодески
Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Сиљановска-Давкова води со 36 отсто или 144.937 освоен глас во првиот круг на претседателските избори од обработени
Македонија

(ВИДЕО) Кузеска: Ги очекуваме резултатите, уверени сме дека граѓаните ќе ја поддржат европската иднина

Александар Тодески
Ги очекуваме изборните резултати, уверени сме дека граѓаните и денеска и на 8 мај поддржуваат и ќе ја поддржат европската иднина на Македонија, иднина во
Македонија

Од 714 обработени избирачки места, 44 отсто од гласовите се за Сиљановска, 19 отсто за Пендаровски, покажува статистиката на ВМРО-ДПМНЕ

Над 44 отсто од гласовите во обработени 714 гласачки места се за кандидатката за претседател од ВРМО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова, покажува статистиката на ВМРО-ДПМНЕ. Следен, со