Османи: Европскиот фронт ја победи коалицијата Вреди со над 40.000 гласа, волјата на граѓаните е јасна и треба да се почитува

Од:

Европскиот фронт има длабока победа наспроти коалицијата Вреди со над 40.000 гласа и со победа во речиси сите општини во земјата, кажа кандидатот за претседател на ДУИ, Бујар Османи.

„Сакам да се заблагодарам на сите за поддршката за Европскиот фронт и за мојата кандидатура, ова е заедничка победа и само докажува дека Европскиот фронт станува една голема локомотива за европската иднина за нашата држава. Сакам да се заблагодарам на сите партии во фронтот, ДУИ, Алијансата за Албанците, ДПА, Движењето народ, ДПЕ, ДПТ, Унијата на Бошњаците, Унијата на Ромите, Интелектуалното движење на Турците уште еднаш за довербата што ми ја дадоа да бидам кандидат. Сакам да кажам дека денешниот глас е аманет за нас и ќе биде одлука за идните политики на оваа држава. Се уште ги чекаме официјалните резултати, се уште имаме поделено општество, но да се надеваме дека граѓаните ја дале пораката на заедништво која Фронтот за Европа ја лансираше за еднаквост“, кажа Османи.

Тој повтори дека денеска Албанците, Турците, Бошњаците, Ромите кажале дека самите одлучуваат за својата иднина и никогаш нема да дозволат некој друг да одлучува за нив, со став дека волјата на граѓаните е јасна и таа треба да се почитува.

Би можело да ве интересира

Заврши едногодишното претседавање на Македонија со ПСЈИЕ – Тирана e иден претседавач

A1on

Османи: Членство во ЕУ на сите учесници во ПСЈИЕ е гаранцијата за стабилноста и наш приоритет

Горан Наумовски

Османи: Преспанскиот договор е повеќе од договор за името, тоа е договор за стратешка соработка

Османи: Во Скопје е надминат „кор-сокакот”, Советот за регионална соработка со нов Генерален секретар

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Макрон го распушти собранието и распиша избори за 30 јуни

A1on