pretsedatelski izbori

Македонија

Сиљановска води повеќе од двојно пред Пендаровски, покажуваат бројките на ВМРО-ДПМНЕ

Од избројани 12.54% од избирачките места, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова има освоено 126.678 гласови, додека пак кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски има 51.965 гласови,
Македонија

Сиљановска од Струмица: Оттука ќе тргне политичкиот вулкан и ќе стави крај на феудалните енклави на замислените европјани

А1он
Претседателската кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова на митингот во Струмица порача дека оттаму ќе тргне политичкиот вулкан како отпор на феудалните енклави на замислените
Македонија

Течат роковите за приговори до ДИК, нема прегласување на трите избирачки места во Куманово, ќе бидат разрешени избирачките одбори

А1он
Гласањето на трите избирачки места во кумановско каде вчера имаше прекин повеќе од три часа нема да се повтори бидејќи тоа не влијае на конечните
Македонија

Сиљановска води во сите скопски општини: Предност пред Пендаровски има и во Чаир, Сарај, Шуто Оризари

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Сиљановска-Давкова го победи кандидатот на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски во сите скопски општини и дел од општините
Македонија

Мицкоски: Мислеа дека си имаат работа со мали деца, победуваме со повеќе од 170.000 гласови разлика

Орце Костов
Народот на Македонија покажа дека секој оној кој го потценува, прави голема грешка, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по победата во првиот круг од
Македонија

Пендаровски: Резултатите не се како што очекувавме, веројатно разликата ќе биде околу 130 илјади гласови

Александар Тодески
Резултатите не се како што очекувавме, рече претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски на прес конференција по првиот круг на изборите. „Веројатно разликата ќе биде
Македонија

Османи: Европскиот фронт ја победи коалицијата Вреди со над 40.000 гласа, волјата на граѓаните е јасна и треба да се почитува

Европскиот фронт има длабока победа наспроти коалицијата Вреди со над 40.000 гласа и со победа во речиси сите општини во земјата, кажа кандидатот за претседател
Македонија

Сиљановска води со над 100.000 гласови пред Пендаровски во обработени 2.575 избирачки места

Првичните резултати што Државната изборна комисија ги објавува на својата веб-страница покажуваат дека од обработени 71,19 проценти од гласовите, односно 2.575 од вкупно 3.508 избирачки
Македонија

Сиљановска со двојно повеќе гласови од Пендаровски во 1.650 обработени избирачки места

Александар Тодески
Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Сиљановска-Давкова води со 36 отсто или 144.937 освоен глас во првиот круг на претседателските избори од обработени
Македонија

(ВИДЕО) Кузеска: Ги очекуваме резултатите, уверени сме дека граѓаните ќе ја поддржат европската иднина

Александар Тодески
Ги очекуваме изборните резултати, уверени сме дека граѓаните и денеска и на 8 мај поддржуваат и ќе ја поддржат европската иднина на Македонија, иднина во