pretsedatelski izbori

Свет

Хамнеи нема проблем умерените кандидати да се набркаат од иранскиот изборен процес

А1он
Иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, ја поддржа дисквалификацијата на умерените и конзервативни кандидати за претседателските избори во јуни од страна на Советот на чувари,
Македонија

Полициска акција во фирмa на Камчев за претседателската кампања на ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Полицијата утринава влегла во фирма поврзана со бизнисменот Орце Камчев, а се претпоставува дека станува збор за долгот од над 400.000 евра на сметката од
Македонија

Грчева не гласала: Го искористив правото да направам ручек

Актуелната претседателка на политичката партија “Глас за Македонија”, Солза Грчева, на социјалните мрежи објави дека не излегла на гласање. „Прв пат ми се случува една
Македонија

Пендаровски во Куманово, а Силјановска-Давкова во Валандово и Гевгелија

А1он
Кандидатите за претседател на државата и денеска ја продолжуваат кампањата и на средби со граѓани и митинзи ќе ги претстават своите изборни програми. На 15-от
Македонија

Медиумите уште денеска може да објавуваат резултати од анкети

А1он
Медиумите уште денеска може да објавуваат резултати од испитувањата на јавното мислење поврзани со учесниците во изборниот процес. Според Роковникот на Државната изборна комисија, резултатите
Македонија

Уште една недела до првиот круг од претседателските избори

А1он
Eдна недела пред одржувањето на првиот круг од претседателските избори, двајцата кандидати, Стево Пендаровски и Гордана Силјановска – Давкова, одржаа централни митинзи во Скопје. Силјановска
Видео Македонија

ВИДЕО: Солзи, срциња, јога и зајчиња во кампањата на Пендаровски и Сиљановска

Кристијан Ландов
По почетокот на предизборната претседателска кампања, освен митинзи, средби со граѓани и дуели, сведоци сме и на многу забавни моменти, гафови и срцепарателни изјави на
Македонија

Мицкоски: Заев ги понижи и ги изманипулира граѓаните

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред граѓаните во Виница истакна дека имал средба со голем број на граѓани и директно од нив слушнал дека граѓаните
Македонија

Пендаровски: Не ми треба фикус дома

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, на митингот од Прилеп порача дека идниот врховен командант на државата мора да има интегритет. „Ако не се