Сиљановска води повеќе од двојно пред Пендаровски, покажуваат бројките на ВМРО-ДПМНЕ

Од:

Од избројани 12.54% од избирачките места, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова има освоено 126.678 гласови, додека пак кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски има 51.965 гласови, покажува статистиката на ВМРО-ДПМНЕ.

Според бројките, Сиљановска-Давкова има 68 отсто од гласвоите, додека пак Пендаровски има безмалку 28 отсто. Неважечки се 7.555 ливчиња или 0.42 отсто.

Би можело да ве интересира

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Денис Беќировиќ, претседавач на Претседателството на БиХ

Сиљановска Давкова: Во ЕУ не влегуваат егзотични држави, туку стандардни, демократски држави, компатибилни со оние внатре, компатибилни со германската држава

Горан Наумовски

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер

Сиљановска Давкова се обрати на главниот панел на конференцијата за обнова на Украина во Берлин

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Макрон го распушти собранието и распиша избори за 30 јуни

A1on