dik

Истражувања Македонија

Партиите го изиграа ДИК, се рекламирале и на портали кои не бараат пари од државата за рекламите

Политичките партии се рекламирале и на портали кои не доставиле фактури до Државната изборна комисија за да добијат државни пари, покрај оние кои веќе имаат
Македонија

ДИК и издаде уверение за пратеник на Емилија Рамбабова на местото на Јагода Шахпаска

А1он
Државната изборна комисија на денешната седница и издаде уверение за пратеник на Емијлија Рамбабова од Коалицијата „Можеме“ од Изборна единица 3, која доаѓа на местото
Македонија

ДИК му издаде уверение за пратеник на Бедри Фазлиу од ДУИ, на местото на Фљорин Бесими

А1он
Државната изборна комисија (ДИК) денеска му издаде уверение за пратеник на Бедри Фазлиу од ДУИ, кој во законодавниот дом доаѓа на местото на Фљорин Бесими.
Македонија

ДИК изгласа да се зголемат надоместоците на избирачките одбори за 100 проценти

А1он
Зголемување на надоместокот за членовите на избирачките одбори на предвремените парламентарни избори за 100 отсто, a oпштинските изборни комисии ќе добијат за 20 проценти поголем
Македонија

ДИК не го тестирала софтверскиот систем пред изборите, загрозени личните податоци на граѓаните

А1он
Агенцијата за заштита на личните податоци (АЗЛП) во врска со инцидентот што се случи на 15 јули 2020, за денот на изборите кога беше хакирана
Македонија

Обвинителството со полиција упаднаa во ДИК, запленета документацијата за набавката на софтверот за избори

А1он
Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал по допрен глас денеска влезе во Државната изборна комисија (ДИК), за да утврди дали е сторено кривично дело
Македонија

В понеделник ќе им се врачат уверенијата на новите пратеници на Левица и ДПА

А1он
Државната изборна комисија информира дека денеска беше одржана свечена седница во која беа поделени уверенијата за избраните пратеници, согласно резултатите од Предвремените избори за пратеници
Македонија

ВИДЕО: ДИК ги врачи уверенијата за претеници, не ги подигнаа само ДПА, Алијанса за Албанците и Левица

А1он
На свечена седница денеска претседателот на Државна изборна комисија, Оливер Деркоски ги додели уверенијата на пратениците во новиот собраниски состав од изборите одржани на 15
Македонија

(ВИДЕО) ДИК ги објави конечните резултати: СДСМ 46, ВМРО-ДПМНЕ 44 пратенички мандати

А1он
Според конечните официјални резултати од предвремените парламентарни избори што се одржаа на 15 јули, Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ освои 46 пратеници, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ
Македонија

ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од изборите и ќе ги врачи уверенијата на избраните пратеници

А1он
Државната изборна комисија денеска ќе одржи јавна седница на која ќе се донесе заклучок со објавување на конечните официјални резултати од предвремените парламентарни избори одржани