ministerstvo za obrazovanie

Култура

Повици за парични награди за освоени медали на научни олимпијади и за први три места на меѓународни натпревари по математика и природни науки

А1он
Министерството за образование и наука објави повик за доделување парична награда за освоен златен, сребрен или бронзен медал на една од 13 меѓународни научни олимпијади
Македонија

Имате стипендии на сметките, не дозволувајте манипулации им порача на студентите министерот Шаќири

А1он
Во пресрет на најавениот студентски протест денеска пред МОН, министерот за образиование и наука Јетон Шаќири на Фејсбук објави дека сите студенти кои ги исполнуваат
Македонија

Објавени се резултатите од конкурсите за доделување ученички стипендии за учебната 2023-2024

А1он
Министерството за образование и наука соопшти дека дека се објавени резултатите од конкурсите за доделување на стипендии за средношколци за учебната 2023-2024 година. Учениците кои
Македонија

Објавени повиците за финансиска поддршка за ученици и студенти

А1он
Министерството за образование и наука денеска ги објави повиците за финансиска поддршка за ученици и студенти. Со повикот за финансиската поддршка за ученици од основните
Македонија

Касами го обвини Министерството за образование дека не ги исполнува обврските кон тетовската гимназија

А1он
радоначалникот на Тетово, Биљал Касами на прес-конференција упати критика и обвинување за незаконски постапки до Министерството за образование и наука околу одземањето на неговите ингеренции
Македонија

Учениците се враќаат на настава, во оваа учебна година првпат ќе имаат и пролетен распуст

А1он
За над 200 илјади основци и средношколци денеска почнува учебната 2023/2024 година која, со одлука на Владата, првпат ќе заврши на 17-ти наместо на 10
Македонија

Повик за субвенциониран студентски оброк за 2023/2024 година, дневниот износ 140 денари

А1он
Министерството за образование и наука објави повик за субвенциониран студентски оброк за академската 2023/2024 година, кој ќе биде со дневен износ од 140 денари. За
Македонија

Ќе има пролетен распуст, учебната година ќе трае до 17 јуни соопшти МОН

А1он
Во учебната 2023/2024 основците и средношколците ќе имаат и пролетен распуст во периодот од 29 април до 5 мај, а учебната година ќе трае до
Македонија

За десет дена ќе се знае дали ќе се поместува почетокот на учебната година

А1он
Министерот за образование и наука Јетон Шаќири најави дека за десет дена МОН ќе излезе со став дали ќе има поместување на почетокот на учебната
Македонија

Ќе има олеснувања во полагањето матура: МОН и средношколците се договорија

А1он
Министерството за образование и наука во допис до медиумите информира за прифатените барања на Сојузот на средношколци кои денеска имаа средба со министерот Јетон Шаќири.