ukim

Македонија

На УКИМ слободни 9.921 места за упис во прва година во 2024/2025

А1он
Министерството за образование и наука денеска ги објави квотите за запишување во прва година – прв циклус на студии на јавните високообразовни установи во академската
Македонија

УКИМ повторно рангиран на 1.990 место од 2.000 најдобри универзитети во светот

А1он
Центарот за рангирање на светски универзитети (CWUR) ја објави листата на 2.000 најдобри универзитети во светот за 2024 година, на која државниот Универзитет „Св. Кирил
Македонија

УКИМ донесе Одлука за основање Фондација „Горан Стефановски“

А1он
Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје донел Одлука за основање Фондација „Горан Стефановски“. Одлуката, на предлог на Ректорската управа, денеска, во очи на роденденот
Uncategorized

Вработените на петте јавни универзитети на мирен протест побараа потпишување на колективен договор и изедначување со УКИМ

А1он
Потпишување на колективен договор на петте јавни универзитети и изедначување на правата, обврските и одговорностите со Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје побараа на денешниот мирен
Македонија

Ристов: Непочитувањето на колективен договор на УКИМ е кршење на принципот на владеење на правото

А1он
Претседател на Сојузот на синдикати на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) Ангел Ристов на денешната прес-конференција обвини дека државата не обезбедила средства во буџетот
Македонија

Ќе се зголемува школарината за студентите: Предлогот за поскапување испратен до студентските собранија

Орце Костов
Владата побарала мислење од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје дали да се зголеми и колкава да биде партиципацијата која ќе ја плаќаат студентите
Македонија

Професори од УКИМ бараат пријавата против ректорката Ангелова да биде приоритет за Антикорупциска

А1он
Професори на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ бараат од антикорупциската комисија пријавата против ректорката, Биљана Ангелова да биде приоритет. Професорите во писмо до медиумите велат
Македонија

Професори од УКИМ поднесоа пријава до Антикорупциска против рекорката Биљана Ангелова

А1он
Професори од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ поднесоа пријава до Антикорупциската комисија против ректорката на Универзитетот, Биљана Ангелова поради сомневање за злопотреба на службена положба.
Македонија

Билјана Ангелова избрана за ректорка на УКИМ

А1он
Професорката на Економскиот институт при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, и проректор за финансии, инвестиции и развој, проф. д-р Биљана Ангелова денеска е