rektor

Македонија

Независниот академски синдикат бара да се повтори изборот на ректор на УКИМ

А1он
Независниот академски синдикат (НАкС) соопшти дека откако ги сумирал сите недостатоци на процесот за избор на ректор на УКИМ, ги повикува Сенатот и институциите да
Македонија

Никола Јанкуловски реизбран за ректор на УКИМ

А1он
Универзитетската изборна комисија ја објави Одлуката за утврдување избран кандидат за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ според која за ректор на УКИМ е избран досегашниот
Македонија

Професорите Димитриевски, Атанасов и Живковиќ ги бојкотираат утрешните избори за ректор на УКИМ

А1он
Професорите Драги Димитриевски, Петар Атанасов и Вујица Живковиќ денеска соопштија дека и покрај поднесените кандидатури, нема да учествуваат на утрешните избори за ректорт на Универзитетот
Македонија

НАкС со нова претставка до ДПИ бара прекинување на постапката за избор на ректор

А1он
Независниот академски синдикат (НАкС) денеска поднесе нова претставка до Државниот просветен инспекторат (ДПИ) од кој бара заштита на законитоста на постапката за избор на ректор
Македонија

Обвинителството ја отфрли пријавата на антикорупциска против ректорот на УКИМ

Мери Јордановска
Основното јавно обвинителство ја отфрли иницијативата на Антикорупциската комисија за кривично гонење на ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Никола Јанкуловски. Според обвинителството, нема
Македонија

Сенатори до Стојковски:Ректоре, Вие најгрубо го прекршивте Статутот на УКИМ!

А1он
Осум членови на Универзитетскиот Сенат испратија отворено писмо до ректорот во заминување, Велимир Стојковски. Го потсетуваат дека Ректорската управа по две недели се уште не
Македонија

(ВИДЕО) Расправија на Ректорот со студентите: Некои глупости не заслужуваат коментар

А1он
За блокадата на Ректоратот и за барањето на студентите да се одложи седницата на Универзитетскиот Сенат на која треба да се гласа за двајцата кандидати,
Македонија

Студентите ги пуштија професорите, ќе има седница на Сенатот

А1он
Падна договор помеѓу професорите кои треба да расправаат за изборот на нов ректор и претставниците на Студентскиот пленум. Според договорот, седницата на Сенатот ќе се